avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calculul indemnizatiilor pentru concediul prenatal si ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calculul indemnizatiilor pentru concediul prenatal si cel postnatal

buna ziua!as dori sa stiu si eu cum se calculeaza prenatalul si postnaltalul>85
%di salariul brut ,dar se calculeaza cu tot cu ore suplimentare?multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:06, 28 Octombrie 2011
1. OUG 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate spune:

Art. 10.
(1) Baza de calcul a indemnizaţiilor prevãzute la art. 2 se determinã ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pânã la limita a 12 salarii minime brute pe ţarã lunar, pe baza cãrora se calculeazã contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.
...
2. Este vorbe de veniturile brute (inclusiv sporurile) pentru care s-a calculat si virat contributia pentru concedii si indemnizatii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prenatal adina000 adina000 Cum se calculeaza concediul prenatal ? (vezi toată discuția)
Calcul concediu prenatal Gratzy77 Gratzy77 Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza concediu prenatal, venitul meu lunar in ultimele 6 luni fiind de 2800lei brut pentru 5 luni, iar o luna fiind de 1200 ... (vezi toată discuția)
Postnatal patrascu ioana patrascu ioana am si eu o rugaminte cat se mai plateste un postnatal si cum se calculeaza multumesc=D> (vezi toată discuția)