Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... procedura exequator..
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

procedura exequator..

buna. am o sentinta judecatoreasca..primita ieri in Spania, unde mi se da custodia copilului si dreptul de a calatorii oriunde cu minora in afara Spaniei si dreptul de a lua decizii cu privire la ea, fara acordul tatalui.
Pentru ca tatal ei nu a mai dat nici un semn de un an incoace, doresc sa ii solicit pasaport romanes cu care pot sa ii cer documentele necesare sederii in Spania.
Stiu ca va trebui recunoscuta sentinta in Romania si ca am nevoie de copia hotararii straine si dovada caracterului definitiv al acesteia (printre altele).
ce inseamna asta..?
adica eu am sentinta doar. si dovada aceasta din urma ce este si cine mi-o da...am fosta aici la Judecatorie si au spus ca sentinta ar trebui sa fie sufiecient.

Daca sentinta este definitiva si irevocabila si nu poate fi atacata prin recurs, atunci este suficienta.
Gasiti aici conditiile recunoasterii hotaririlor straine de catre statul roman.
[ link extern ]
cassady, utilizator