avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Evacuare persoane fara titlu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Evacuare persoane fara titlu

Buna ziua,
Am cumparat un imobil (casa), iar in una dintre camere se afla o familie (2 persoane) care au locuit acolo, fara titlu, numai cu acordul fostului proprietar. Cum considerati ca ar fi cel mai corect sa procedez: ii trimit notificare de eliberare a camerei respective prin executor judecatoresc sau este suficienta o notificare simpla, din partea proprietarului?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 15:34, 28 Octombrie 2011
buna ziua.
trimiteti-le o notificare in care le puneti in vedere sa paraseasca imobilul respectiv, intr-un anumit termen.
pe ce perioada de timp au locuit in acel imobil?
Daca nu locuiesc acolo cu forme legale puteti incerca in prima faza printr-o notificare simpla si daca nu se rezolva sa sa apelati mai apoi la un executor judecatoresc.
roxanel a scris:

buna ziua.
trimiteti-le o notificare in care le puneti in vedere sa paraseasca imobilul respectiv, intr-un anumit termen.
pe ce perioada de timp au locuit in acel imobil?


Aproximativ 5 ani.

1. notificare scrisa
2. daca nu se da curs notificarii, investiti instanta cu o actiune avand ca obiect revendicarea imobiliara.
roxanel a scris:

1. notificare scrisa
2. daca nu se da curs notificarii, investiti instanta cu o actiune avand ca obiect revendicarea imobiliara.

Multumesc!
In afara de instantele de judecata, pot face si plangere penala pentru tulburare de posesie?

Alte discuții în legătură

Ce inseamna a fi in posesie? serg2001 serg2001 Nu imi este foarte clar ce inseamna posesie a unui imobil. Eu am cumparat o garsoniera si o alta persoana a capatat drept de uzufruct viager. Prima ... (vezi toată discuția)
Falsul intr-o declaratie data la politie madoiclimber madoiclimber Am un litigiu, in calitate de proprietar, cu niste chiriasi al caror contract de inchiriere a expirat de 4 luni, si ei refuza sa paraseasca apartamentul. ... (vezi toată discuția)
Chirias_lucrari_ tibik tibik Am inchiriat o casa unui chirias plin de initiativa. Acesta a efectuat lucrari de "imbunatatire", zice el, in casa respectiva: a demolat parapetul unei ... (vezi toată discuția)