Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Evacuare persoane fara titlu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Evacuare persoane fara titlu

Buna ziua,
Am cumparat un imobil (casa), iar in una dintre camere se afla o familie (2 persoane) care au locuit acolo, fara titlu, numai cu acordul fostului proprietar. Cum considerati ca ar fi cel mai corect sa procedez: ii trimit notificare de eliberare a camerei respective prin executor judecatoresc sau este suficienta o notificare simpla, din partea proprietarului?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
buna ziua.
trimiteti-le o notificare in care le puneti in vedere sa paraseasca imobilul respectiv, intr-un anumit termen.
pe ce perioada de timp au locuit in acel imobil?
Daca nu locuiesc acolo cu forme legale puteti incerca in prima faza printr-o notificare simpla si daca nu se rezolva sa sa apelati mai apoi la un executor judecatoresc.
roxanel a scris:

buna ziua.
trimiteti-le o notificare in care le puneti in vedere sa paraseasca imobilul respectiv, intr-un anumit termen.
pe ce perioada de timp au locuit in acel imobil?

Aproximativ 5 ani.

1. notificare scrisa
2. daca nu se da curs notificarii, investiti instanta cu o actiune avand ca obiect revendicarea imobiliara.
roxanel a scris:

1. notificare scrisa
2. daca nu se da curs notificarii, investiti instanta cu o actiune avand ca obiect revendicarea imobiliara.

Multumesc!
In afara de instantele de judecata, pot face si plangere penala pentru tulburare de posesie?