Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Apartament pentru copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Apartament pentru copil

Eu lucrez peste hotare. Acasa a ramas baiatul de 17 ani impreuna cu sotul. Locuiesc intr-un apartament cumparat cu imprumut ipotecar si platim cam 350 de euro rata la banca. Lunar le trimit 400 de euro. Din banii pusi de o parte am cumparat o garsoniera pe care vreau sa o trec pe numele baiatului. Voiam sa intreb: daca vom divorta (ceea ce se preconizeaza) si vom ajunge la departajarea bunurilor, garsoniera cumparata pentru baiat va fi si ea impartita?
Puteti face ambele. Fiului. dvs ii va fi numit un curator de autoritatea tutelara, care poate fi si o ruda (sora, mama etc)