Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... bani pe concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

bani pe concediu

Buna ziua. Timp de un an am lucrat ca si contabil la o firma de constructii fiind incadrat cu salariu de 770 lei, insa "in mana" patronul imi dadea 1100 lei. De pe 29 august pana pe 6 septembrie 2011 am avut concediu de odihna iar pe data de 7 septembrie cand m-am intors am fost "fortat" sa imi dau demisia cf art 55 lit.b. Pe data de 25 septembrie am primit salariu pt luna august de 1070 lei desi nu ma asteptam insa acum pe 25 noiembrie nu am mai primit nimic. Precizez faptul ca banii pe concediu nu i-am primit. Ce cale lagala am ca sa-mi "recuperez" banii munciti?
Multumesc!
Nu exista demisie conform art.55 lit.b din Codul Muncii.Acest articol reglementeaza desfacerea contractului individual de munca prin acordul partilor.In ceea ce priveste nelamuririle pe care le aveti in ceea ce priveste salariul ,va puteti adresa tribunalului cu actiune civila in pretentii
Cand mi-am facut fisa de lichidare nu trebuia sa primesc toti banii cuveniti?