Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu post natal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu post natal

Sotia mea a nascut si a ales sa stea in post natal 1 an,pana pe data de 9 mai 2012.
Intre timp a ramas insarcinata ,urmand sa nasca din nou in Iunie 2012.
Ceea ce doresc eu sa stiu este:Daca ea va merge la munca mai devreme de 9 mai 2012(termen final concediu postnatal),adica din ianuarie 2012,cat trebuie sa munceasca(insarcinata fiind din nou) pentru a beneficia de concediu medical(126 zile)?
A 2-a intrebare este: Dupa nasterea celui de-al doi-lea copil si revenirea la locul de munca,va putea fi concediata,sau sa i se desfinteze locul de munca?
Adica va lua 75% din cat a castigat in 12 luni din indemnizatia de cresterea copilului?
1. Deoarece al doiea copil se va naste dupa terminarea CCC1 atunci va trebui sa intrati mai intai in concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) si apoi in CCC2.
2. Indemnizatia pentru CCC2 se va calcula ca 75% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii.
3. In aceste 12 luni intra perioada de CCC1, perioada de concediu de sarcina(prenatal) si eventual perioadele lucrate dupa CCC1.
4. Da, se va lua in calcul 75% din toate veniturile nete, inclusiv din indemnizatiam pentru CCC1.
Victor-Dan a scris:

Adica va lua 75% din cat a castigat in 12 luni din indemnizatia de cresterea copilului?

Indemnizatia pentru CCC2 va fi 75% din media veniturilor nete obtinute pe ultimele 12 luni ... se va face media dintre indemnizatia de maternitate + indemnizatia pentru CCC1
Multumesc frumos
Va doresc o seara cat mai frumosa