avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbaterea mosteniri informatii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbaterea mosteniri informatii

Buna ziua tuturor

Am cateva intrebari cu privire la dezbaterea mosteniri. Povestea pe scurt :

Am un singur frate si mama mea a decedat in urma cu 11 ani(2000) . Parinti mei au construit o casa impreuna pe pamantul bunicilor din partea tatalui. Dar nu au obtinut nici un act pe pamantul respectiv. Tot impreuna parinti mei au cumparat un apartament . Dupa moartea mamei eu impreuna cu fratele si tata am dezbatut mostenirea insa in mostenire a fost inclus numai apartamentul. Tata meu s-a recasatorit acum 10 ani si a locuit in casa (construita de mama si tata ) cu noua sotie. Acum o luna de zile tata a decedat si sunt cateva probleme pe care le intampin:

1. eu si fratele nu avem act pe pamantul pe care casa a fost construita si as dori sa stiu daca se poate obtine de la primarie
2. ce drept are noua sotie tinand cont ca a fost casatorita cu tata de 10 ani
3. ce drept avem noi eu si fratele meu
4. in cazul in care putem sa obtinem act pe pamant daca putem sa vindem casa chiar daca sotia tatalui nu este de acord.


Suna complicat dar sper ca cineva ma poate ajuta cu informatii

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Antoanela Geaman , Avocat 15:22, 29 Octombrie 2011
1. "act pe pamant" nu obtineti de la primarie; trebuie sa dezbateti succesiunea de pe urma bunicilor;
2.nu are relevanta numarul anilor cat timp a durat casatoria; noua sotie are un drept de sotie supravietuitoare si va veni la mostenire in concurs cu descendentii (copii!) celui decedat in cote stabilte legal, in functie de numarul copiilor;
3. v-am raspuns la intrebarea 2 ;
4. daca "actul pe pamant" obtinut este pe numele dvs. atunci nu este necesar acordul sotiei pentru vanzare.



... de fapt situatia dvs. este extrem de complexa si tare ma tem ca o veti putea rezolva numai pe calea unei actiuni in instanta.

Va trebui sa contactati in mod direct un avocat, pentru a va putea lamuri deplin.
Ultima modificare: Sâmbătă, 29 Octombrie 2011
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
varianta pentru obtinerea proprietatii este uzucapiunea sau accesiunea imobiuliara , prin instanta

in rest v-a raspuns colega

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezbatere mostenire dadaianu dadaianu Buna ziua! Am o problema privind dezbaterea mostenirii daca ma poate ajuta cineva. Parintii mei au decedat amandoi,tatal acum doi ani si mama acum un an.In ... (vezi toată discuția)
Buna ziua . va rog sa ma ajutați cu un raspuns . tatăl meu ... Lanzar Lanzar Buna ziua . Va rog sa ma ajutați cu un raspuns . Tatăl meu in anii 60 dupa căsătorie a primit o parcelă de pământ de la bunicul meu pe care a ... (vezi toată discuția)
Moștenire PAULMARI PAULMARI Bună ziua. Aș dori să mă ajutați și pe mine cu o problemă în ceea ce privește moștenirea după tatăl meu.Tatăl meu, decedat de 9 ani, a avut un ... (vezi toată discuția)