Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Legea nr. 10/1995 versus Legea nr. 50/1991
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Legea nr. 10/1995 versus Legea nr. 50/1991

Arhitectul sef al unei comune ( mediu rural) a eliberat o adresa prin care specifica, ca in vederea autorizarii constructiei unei locuinte, nu este necesar intocmirea unui proiect tehnic de executie.
Acest reprezentant al primariei, isi " intemeiaza afirmatiile " pe legea 10/1995 art. 2, prevede ca sunt : " ... Sunt exceptate clădirile pentru locuinţe cu parter şi parter plus un etaj şi anexele gospodăreşti", text invocat in continutul adresei.
situate în mediul rural şi în satele ce aparţin oraşelor, precum şi construcţiile provizorii ", si deci nu este aplicabile ptrevederile legii 50/1991.
Va rog daca poate cineva sa ma lamureasca, daca se aplica legea 50/1991 sau acest individ are dreptate.
Cu multumiri anticipate.
legea 10 este o lege ulterioara legii 51 si deci este prioritara daca prevederile sale modifica implicit legea 51 sau o completeaza.
Din punctul meu de vedere legea 50 se refera la modul de autorizare pentru constructii. Autorizarea se face numai on baza acestei legi. Legea 10 prevede calitatea constructiilor, proiectele solicitate prin legea 51 in vederea obtinerii autorizatiei de constructie nefiind supuse verificarii de catre specilaaist MLPAT