Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxe cumparare auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxe cumparare auto

Buna.

Doresc sa imi cumpar un automobil second-hand pentru folosinta personala din Germania. Nu imi este insa clar cum se procedeaza cu TVA. Am inteles ca TVA platit in Germania se poate recupera. Nu am reusit insa sa aflu daca in tara voi avea de platit tva. De asemenea, nu am reusit sa aflu cam ce taxe vamale se aplica (automobil mai nou de 2001, euro 3, fabricatie germana). Poate cineva sa imi detalieze aceste aspecte?
Multumesc,
Radu
mergi aici [ link extern ] !
tocmai faptul ca am vizitat aceasta pagina ( [ link extern ] '?
o alta intrebare este: se poate apela la o firma de leasing din romania pt asa ceva? a incercat cineva? mi'ar fi mai comod decat sa recurg la un credit. multumesc anticipat

buta_v_andrei@yahoo.com
STIE CINEVA CARE SUNT NOILE ACCIZE LA MASINI SH INCAPAND DIN APRILIE CA AM AUZIT CA S-AU SCHIMBAT (SUNT MAI MARI) SI PE WWW.GPI.RO/INC/TAXEVAMALE.PHP NU S-A SCHIMBAT NUIMIC.
ACCIZE pentru autoturisme sau autoturisme de teren, inclusiv din import rulate

Ordonanta de urgenta nr. 24 din 24/03/2005, pentru modificarea şi completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal

publicată în Monitorul Oficial, Partea I nr. 263 din 30/03/2005,

" Art. I. - Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 927 din 23 decembrie 2003, cu modificările şi completările ulterioare, se modifică şi se completează după cum urmează:

33. La articolul 208, alineatele (4) şi (5) vor avea următorul cuprins:
(5) Nivelul accizelor pentru autoturisme sau autoturisme de teren, inclusiv din import rulate:

1. Autoturisme echipate cu motor cu benzină:

a) cu capacitate cilindrică sub 1.601 cm3 - 1% acciza pentru autoturisme sau autoturisme de teren noi, 2,5% acciza pentru autoturisme sau autoturisme de teren rulate
b) cu capacitate cilindrică între 1.601 şi 1.800 cm3 - 2,5% acciza pentru autoturisme sau autoturisme de teren noi, 2,5% acciza pentru autoturisme sau autoturisme de teren rulate
c) cu capacitate cilindrică între între 1.801 şi 2.000 cm3 - 4% acciza pentru autoturisme sau autoturisme de teren noi, 10% acciza pentru autoturisme sau autoturisme de teren rulate
d) cu capacitate cilindrică între între 2.001 şi 2.500 cm3 - 8% acciza pentru autoturisme sau autoturisme de teren noi, 21% acciza pentru autoturisme sau autoturisme de teren rulate
d) cu capacitate cilindrică peste 2.500 cm3 - 11% acciza pentru autoturisme sau autoturisme de teren noi, 32% acciza pentru autoturisme sau autoturisme de teren rulate
2. Autoturisme echipate cu motor Diesel:
a) cu capacitate cilindrică sub 1.601 cm3 - 1% acciza pentru autoturisme sau autoturisme de teren noi, 2,5% acciza pentru autoturisme sau autoturisme de teren rulate
b) cu capacitate cilindrică între 1.601 şi 1.800 cm3 - 2,5% acciza pentru autoturisme sau autoturisme de teren noi, 2,5% acciza pentru autoturisme sau autoturisme de teren rulate
c) cu capacitate cilindrică între între 1.801 şi 2.000 cm3 - 4% acciza pentru autoturisme sau autoturisme de teren noi, 11% acciza pentru autoturisme sau autoturisme de teren rulate
d) cu capacitate cilindrică între între 2.001 şi 2.500 cm3 - 8% acciza pentru autoturisme sau autoturisme de teren noi, 21% acciza pentru autoturisme sau autoturisme de teren rulate
d) cu capacitate cilindrică peste 2.500 cm3 - 11% acciza pentru autoturisme sau autoturisme de teren noi, 32% acciza pentru autoturisme sau autoturisme de teren rulate

Art. II. - În cazul autoturismelor sau al autoturismelor de teren din import, inclusiv rulate, introduse în ţară în baza contractelor de leasing iniţiate după data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă, baza de impozitare pentru accize este valoarea de intrare la care se adaugă cuantumul taxelor vamale şi alte taxe speciale, după caz, datorate la momentul închiderii operaţiunii de import.

Art. III. - (1) Prin derogare de la dispoziţiile art. 4 alin. (2) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, prevederile prezentei ordonanţe de urgenţă intră în vigoare începând cu data de 1 aprilie 2005. "