Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... locuinta familiei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

locuinta familiei

Am doi copii,unul de 10 respectiv 6 ani si as dori sa stiu cum sa procedez pentru a face o clauza prin care apartamentul pe care il detinem eu si sotul meu sa fie al copiilor si nici unul din noi sa nu aiba drept de vanzare a locuintei.
Puteti intocmi in favoarea copiilor un contract de donatie sau un contract de vanzare cumparare cu clauza de uzufruct (dreptul de a locui in acel imobil pana la decesul transmitatorilor).
Acest lucru se face prin notar sau prin tribunal.Care este mai convenabil si mai usor de facut?
Contractul de donatie sau cel de vanzare-cumparare se perfecteaza la notar.
Din punctul de vedere al costurilor, nu va poate ajuta in mod concret decat un notar public, ambele fiind la fel de usor de intocmit.