Forum Discuţii juridice Executare silită nerespectarea hotarari judecatoresti- conditii
Discuție deschisă în Executare silită

nerespectarea hotarari judecatoresti- conditii

Exemplu: paratul a fost obligatprin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila, sa radieze un autovehicul si sa achite inspre reclamant, impozitul restant, acesta sustragandu- executari silite, pe motiv ca nu are nici un bun pe numele sau. si neradiind autovehicolul.
Trebuia sa solicitati instantei ca, in cazul in care paratul nu va indeplini obligatia radierii autovehiculului, hotararea sa tina loc de act apt de radiere.
Cu privire la obligarea paratului de a va achita suma reprezentand impozitul achitat de catre dv., singura solutie este executarea sa silita. Cum insa nu are bunuri de executat si nici venituri, trebuie sa asteptati pana cand acesta va avea ceva de executat sau isi va indeplini de buna voie obligatia, din pacate.
Puteti introduce o actiune oblica impotriva debitorului in temeiul dispoz. art. 1560 Cod civil, in ceea ce priveste radierea autovehiculului. Daca ati fi formulat o actiune buna de la inceput, nu aveati atatea batai de cap...;)