Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu platit abia din a 2a luna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu platit abia din a 2a luna

Buna ziua! Lucrez la o firma de cateva luni. Am inceput pe data de 1 iulie, iar primul salariu l-am luat pe data de 25 august. Prima luna mi s-a spus ca se asigura ca voi lucra in continuare la ei si de aceea nu mi se plateste. Vreau sa imi dau demisia si vreau sa solicit salariul si de pe luna iulie. Pot face asta? Daca da, cum trebuie sa formulez solicitarea? Va multumesc.
Pe statul sau fluturasul pe care l-ati semnat salariul era aferent lunii august?
Ma gandesc ca era aferent lunii iulie deoarece este ilogic sa va plateasca in 25.08 salariul pe august cand de fapt luna nu se terminase inca.
Era avans pentru august?
Ar trebuie sa aveti si dvs.un fluturas ,daca nu vi s-a platit pe card-in acest caz aveti extras de cont si puteti verifica pentru ce luna a fost salariul.
camena a scris:

Buna ziua! Lucrez la o firma de cateva luni. Am inceput pe data de 1 iulie, iar primul salariu l-am luat pe data de 25 august. Prima luna mi s-a spus ca se asigura ca voi lucra in continuare la ei si de aceea nu mi se plateste. Vreau sa imi dau demisia si vreau sa solicit salariul si de pe luna iulie. Pot face asta? Daca da, cum trebuie sa formulez solicitarea? Va multumesc.

Mai intai asigurati-va daca nu cumva data de 25 ale lunii este data la care se face plata salariului aferent drepturilor salariale cuvenite lunii anterioare platii,cum se practica in f. multe unitati.
In acest caz,pe 25 august,primeati in fapt salariul pt. luna iulie.(verificati ce scrie pe fluturasul de salariu,sau pe statul de plata)
Motivatia invocata nu are ncio acoperire legala,atata timp cat lucrati pe baza unu cim,chiar in proba fiind,trebuie sa primiti salariul corespunzator.
ContSters136493, utilizator
Nu am semnat nimic oficial- gen stat, mi s-au adus banii personal( ma rog, politica firmei...). Am semnat pentru primire, insa era trecuta numai suma. In orice caz, in firma platile salariale se fac pe data de 25. Daca erau pe luna iulie, asta ar insemna ca totusi ar ramane din luna august neplatit...Nu-mi dau seama exact, insa cred ca sunt restanti fata de mine. Ce parere aveti?Va multumesc.
1.Nu este deloc normal ca nu ati semnat un stat de plata si nu ati primit un fluturas.

2. Verficati la contabilitate sau la resurse umane,adica acolo unde se intocmesc statele de plata care este modalitatea exacta de plata a salariilor in firma dvs.

3.Daca este cum am banuit,atunci pe 25 august primeati salariul pt. luna iulie,pe 25 septembrie pe august,pe 25 octombrie trebuia sa va primiti salariul aferent lunii septembrie,urmand ca salariul pe octombrie sa-l primiti pe 25 noiembrie.

4.Concluzionand,in aceste conditii,de la angajare pana in prezent trebuia sa primiti 3 salarii.
ContSters136493, utilizator
Va multumesc mult pentru raspunsurile dvs!