Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... asigurare
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

asigurare

eu i am facut fetei mele in varsta de 5 ani o asigurare la ,,grave romania,,asigurarea o platesc de 3 ani.ce se intampla daca renunt la aceasta asigurare si nu o mai platesc??ce se intampla cu banii platiti pana acum???
Ce fel de asigurare este, de viata, etc?
asigurare de viata
Cititi contractul de asigurare. Va veti lua banii dar nu toti ci doar o parte pentru ca prespun ca nu ati respectat termenul minim (de obicei este de 3 ani).
Daca este un produs traditional, dupa primii 2 ani contractul are valoare de rascumparare si puteti primi aceasta valoare, care de regula este mai mica decat suma primelor achitate pana in prezent.
In general la politele de asigurare de viata exista o anexa cu graficul de rascumparare in care se arata cat veti primi in caz ca renuntati la polita. Oricum veti primi mai putin decat ati depus.