Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Munca la negru, raspundere penala?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Munca la negru, raspundere penala?

Patru ani am lucrat la o firma, avand timp de 3 ani doar 50% din salar declarat. Toti acesti 4 ani am lucrat la o a doua firma a patronilor, fara contract si fara nici un ban. Pot dovedi asta. Mai mult, concediu nu am avut si doua din ele sunt neplatite pana si azi. De la firma am plecat in 30.10.2011, am semnat o hartie cu declaratie de clauza de confidentialitate. Au ramas in urma mea circa 65 de persoane in aceeasi situatie.

Intrebari :

1. Mai am vreo sansa legala sa-mi recuperez banii ?

2. Daca trimit un e-mail / declaratie la organe ca Inspectoratul Teritorial de Munca sau chiar Garda Financiara, ce pot pati patronii firmei ? Dar eu, tinand cont de clauza de confidentialitate semnata ?

3. Credeti ca din cele relatate sunt pasibil de urmarirea penala fiindca atata vreme am tacut ?
cel mai indicat era sa puneti solicitati consultatia inainte de a semna...nu cunosc cazul dvs. concret, dar daca in declaratia de confidentialitate ati semnat si o clauza privind despagubiri banesti ...aveti de tras, va au la mana

teoretic da.

consultati ,macar acum, un avocat
Antoanela Geaman, Avocat
Clauza de confidentialitate poate acoperi munca la negru? De cand o intelegere intre parti (clauza) bate legea? Nu avem lege pentru munca la negru?

Indiferent ce ati semnat puteti actiona in justitie fostul angajator pentru plata tuturor salariilor restante plus penalitati. Cautati un avocat specializat in dreptul muncii!

Munca la negru nu este fapta penala pentru angajat in niciun caz.
dana13, utilizator
1. Sesizati ITM-ul si ANAF-ul in legatura cu aspectele postate pe forum ..

2. Dati-ne mai multe detalii despre acea clauza de confidentialitate ... un act juridc semnat isi produce efecte atata timp cat ambele parti si-au dat acordul cu privire la continutul acestuia.