Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Refuz incuviintare proba cu expertiza: recurs?
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Refuz incuviintare proba cu expertiza: recurs?

Am urmaƒtoarea problemaƒ : intr-un proces civil (daune), instanta a refuzat sa incuviint›eze proba prin expertiza tehnicaƒ construct›ii.
Am solicitat aceasta expertiza deoarece atat starea actuala a imobilului cat si valoarea actuala pe piata trebuiesc stabilite clar si fara echivoc, aceste aspecte fiind indispensabile pentru stabilirea cuantumului daunelor.
Mi s-a admis proba cu inscrisuri, dar proba prin expertiza a fost refuzata (inexplicabil si fara explicatii).
Asupra admiterii probelor se poate face recurs separat sau odata cu fondul ?
Daca nu se poate face recurs separat, sa cer o ordonanta presedentiala pentru incuviintarea expertizei ?
in recurs nu pot sa mai fie administrate exppertize.
Intrebarea mea era daca se poate face recurs impotriva deciziei de respingere a probei prin expertiza.
Puteti face recurs doar odata cu fondul. In recurs puteti invoca respingerea nefondata de catre instanta de fond a cererii de efectuare a expertizei. Pentru efectuarea expertizei va fi necesara casarea cu trimitere spre rejudecare.