avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA

Am de recuperat TVA (rezultat de la factura ce reprezinta o taxa de arbitraj)
Intre timp recuperez TVA-ul dar la primul control ANAF ma obliga sa-l returnez pe motiv ca fima nu are venituri (nici profit)
Este legal ?
Daca nu,... ce-ar trebui sa fac ?
Cel mai recent răspuns: t.simona , utilizator 10:05, 25 Noiembrie 2011
Regret ca nu am fost inteles prea bine .
Eu am probleme cu TVA-ul rezultat din facturile cu taxele de arbitraj comercial emise de C .Comert .Aceste taxe le-am platit pentru a ma putea judeca prin intermediul Comisiei de arbitraj de pe linga CComert .
Am cistigat procesul in Romania(dar asta nu este relevant pt TVA rezultat din facturile respective)
Ulterior eu am recuperat TVA-ul respectiv....dar(aici vine problema ) la primul control ANAF-ul ma pune sa returnez TVA respectiv pe motiv ca n-am avut venituri in perioada respectiva ,evident ca l-am returnat .
Dar este corect ? A trecut mai mult de-o luna de atunci !
Cind pot sa-l mai recuperez acel TVA ?
eu v-am inteles si v-am raspuns in consecinta.

dvs. ati primit facturi cu tva deductibila pentru un proces contra unui client extern.
pentru clientul extern ati emis facturi (neincasate, logic, de asta v-ati judecat).
fiscul v-a dat jos dreptul de deducere pe motiv ca nu ati realizat venituri in perioada in care ati primit factura de arbitraj.
e gresita motivatia lor!!! facturile de arbitraj sunt aferente unor facturi (venituri in contabilitate) deja emise si neincasate!
Da ,am inteles dar eu acum cum recuperez sumele respective
Intre timp am de returnat TVA ,,...pot sa-l compensez ?
cum l-ati returnat?
Intre timp am facut venituri facind vinzari si trebuie sa returnez TVA ( vorba chiar de produse din import)
Mai exact am emis facturi catre terti in Romania incarcate de TVA iar acum TVA-ul respectiv trebuie sa-l vars la ANAF
Asta era o alta intrebare ,acum nu pot compensa TVA-ul ?

Alte discuții în legătură

Tva TEI TEI Buna ziua, ANAF-ul in urma inspectiei fiscale efectuate in iunie 2011 au hotarat urmatoarele: - firma noastra are un client extern care nu a mai platit ... (vezi toată discuția)
Recuperare tva TEI TEI Am primit o factura cu taxe de arbitraj cu un partener extern care are TVA inclus . Cei de ANAF m-au pus sa returnez TVA-ul dedus din acea ... (vezi toată discuția)
Stornare facturi neincasate de la persoane fizice MariusMS73 MariusMS73 Buna ziua, Am emis in anii 2008 - 2010 un numar mare de facturi catre persoane fizice, cu titlu de abonament servicii internet. Facturile in valoare de circa ... (vezi toată discuția)