avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1027 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... caut un job in domeniul juridic
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

caut un job in domeniul juridic

desi cand am inceput sa scriu acest mesaj nu am stiut sa-i dau un titlu sintetic, stiu foarte bine ce raspunsuri as vrea sa gasesc. Desi as putea parea naiva, am sa va spun urmatoarele, IMI CAUT UN JOB !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Eu lucrez intr-o agentie unde lucrurile nu sunt foarte roz, dar nu cred ca asta e problema ci faptul ca nu-mi place....... mediu neplacut si uneori ....., ca sa nu mai vorbim de salariu. Dar am sa fiu sincera si am sa spun ca nu visez la un salariu astronomic, pentru ca sunt realista, si nu am experienta, intr+un an de cand aflu tainele acestei meserii nici daca nu as fi dormit noaptea tot nu cred ca as fi aflat tot. Locul meu de munca imi permite sa am acces la presa, asa ca ma uit peste oferte destul de des, dar ..... niciun rezultat:(. Prin urmare ma intereseaza o modalitate eficienta de a afla de joburile de profil...

in speranta unor discutii edificatoare
Buna ziua !
Multi dintre noi intelegem situatia prezentata de dvs. deoarece am trecut prin asta.
Important de stiut este locul in care doriti sa profesati si postul cautat.
Privitor la surse de informare privind locurile de munca, cred ca va sunt cunoscute bestjobs, ejobs si celelalte site-uri in care va puteti posta CV-ul si aplica online la un anumit job.
Alte moduri de informare asupra unui loc de munca: ziarele locale de publicitate, site-ul Curtii de Apel in raza careia locuiti, site-ul Ministerului Justitiei la sectiunea posturi vacante, s.a.
Variante sunt multe daca ati absolvit specializarea drept, v-as putea face niste recomandari mai precise daca as sti ce anume va intereseaza, mai exact.
Merci pt. vizualizare.
Caut un job face pereche cu caut acoperire lucrativa pe o secventa din activitatea mea.
Exprimarea nu include ansamblul relatiei angajator -angajat.

Caut un angajator face pereche cu caut viitor angajat pe problema X.
Aceasta e o abordare mai completa si mai favorabila de ambele parti. Componenta relationala e in prin plan si mai apoi se pune accent pe "asta este munca asta este salariul".

Daca ma centrez pe caracteristicile de piata ale angajatorului va trebui sa fiu atent si la caracteristicile personale privind caracterul si profesionalismul meu.

Modalitatea de a afla de existenta unor joburi vacante in concordanta cu pregatirea, apetenta si calitatile noastre, se extinde de la recomandarile profesionale ale dascalilor sau personale ale cunostiintelor, prietenilor sau rudelor , trecand prin sisteme informatice de anunturi si terminand cu apelarea la un profesionist in subiect sau la o firma.

Integrarea in firma a lucratorului si adaptarea lucratorului la "cultura" firmei este o problema. Putini angajatori si putin angajati gandesc pe seventa relationala de termen lung si este destul de rar intalnita situatia in care in acest subiect dorintele sa concorde.


ca sa fiu mai explicita, caut un job in domeniul juridic, mi se pare ca este destul de greu pentru un debutant.....
iar lipsa de oferte este acuta, cel putin pe Galati.
motivele care m+au facut sa scriu aici sunt dintr-e cele mai diverse, dar cel mai tare ma deranjeaza conceptia de ,, omul bun la toate''. Am incercat singura sa+mi gasesc alt loc de munca, chiar si schimband domeniul, dar nu am avut nici rezultate si de fiecare data am avut senzatia ca nu este ceea ce-mi doresc
ce anume din domeniul juridic este mai de interes:
dr societar, dr economic, dr comercial?
o specializare este mai buna pt un target personal.
desi e sfatul unui membru al acestui forum, il aprob, nu incerc sa ma limitez la un anumit domeniu pentru ca este foarte greu sa gasesc ceva exact asa cum imi doresc ... Deocamdata cred ca este bine in aceasta etapa sa incerc orice domeniu, sa capat cat mai multa experienta si abia apoi va intervine specializarea pe anumite materii.

Alte discuții în legătură

Job in domeniul juridic catalyna_pavel catalyna_pavel Cum pot obtine un job in cadrul unui cabinet/societati de avocatura? Mentionez ca sunt studenta la Drept, anul 2 (a doua facultate) si imi doresc foarte mult ... (vezi toată discuția)
"consultanta" ContSters218711 ContSters218711 Societati care fac recrutare si/sau selectie de personal pentru munca in strainatate , prin contracte de consultanta ! , modifica ! CV-urile pentru a plasa cat ... (vezi toată discuția)
Cateva sfaturi daca se poate... Iulian81 Iulian81 Buna ziua! Am terminat Facultatea de Drept si un master tot in domeniul dreptului .. si de ceva vreme doresc sa lucrez si eu in domeniul acesta. Problema ... (vezi toată discuția)