avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pontaj cu problema
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pontaj cu problema

La un supermarket s-a schimbat programul din 8 ore/zi, in 12ore/zi cu 24 h pauza (o zi da una nu).
Statul de plata se face cu 8 ore/ zi, adica prezenta: 21 zile, lucrate 168 ore.
Pontajul cum il fac, cu 8 ore sau cu 12? Si le acorda si tichete pentru 8 ore/zi, adica 21 tichete/ luna.
Cel mai recent răspuns: Nicoleta Ilea , Consultant resurse umane 19:53, 25 Septembrie 2008
Insemna ca s-a modificat CIM si trebuie un act aditional prin care se modifica repartizarea programului de lucru.
In asemenea situatii eu fac pontajul asa cum este in realitate. Il pontez pe salariat 12 ore pe zi, apoi are 24 ore liber si apoi iar 12 ore lucrate s.a.m.d. In unele luni unii au 168 de ore, altii 160, altii 176. In medie, pe trimestru, semestru sau an, ei nu trebuie sa lucreze mai multe ore decat orele normale. In caz contrar se platesc ore suplimentare sau se acorda liber.
Acordarea tichetelor este corecta, nu-i poti da mai multe decat cate zile lucratoare are luna respectiva.
am facut act aditional, la fiecare salariat.
M-am lamurit in privinta pontajului, deaorece nu eram sigura. Acum stiu.
Dar inspectorul de la ITM ma intreaba cand le dau repauzul saptamanal de 2 zile consecutive?
Multumec mult :bow:
Ultima modificare: Miercuri, 24 Septembrie 2008
Doina Elena, Consultant resurse umane
1. Daca va referiti la functionarul de la ITM care va primeste actele aditionale, acesta intreaba si el, pentru cultura lui generala.
2. Daca va referiti la inspectorul de munca, din Corpul de control, acesta are voie sa va intrebe si sa verifice pontajul sa vada cand ati acordat liber. Aici este o problema: ar trebui mai multi salariati care sa acopere liberele. Eu am recurs la un artificiu. Am o evidenta, pe o foaie de hartie, unde amul apare ca si-a luat lber pe data de ... dar in pontaj apare pontat.
Modificarea programului de lucru are loc in conditiile respectarii prevederilor legale, in cazul nostru Codul muncii. Se poate modifica timpul de lucru cu conditia sa se acorde si 2 zile consecutive repaus saptamanal, de regula sambata si duminica, dar se poate acorda si in alte zile.
Asta e problema ca nu am cand sa le acord si 2 libere consecutive pe saptamana. El lucreaza 3-4 zile/sapt.

Alte discuții în legătură

Regulament intern pentru un restaurant suciugeorgeta suciugeorgeta Va rog sa-mi spuneti cum ar trebui trecut programul de lucru al unui restaurant in Regulamentul intern.....salariatii lucreaza de la 10 la 22 apoi au o zi ... (vezi toată discuția)
Ore lucrate in week-end oana72 oana72 Buna ziua! Va rog sa imi spuneti daca sunt obligata la plata unui spor pentru orele lucrate sambata, sau duminica ( 8 ore / zi) , in conditiile in care ... (vezi toată discuția)
Legalitate program 12/24 - 12/48 Elena_Denisa Elena_Denisa Buna ziua, am nevoie de ajutor... in exprimare #-o Cum explic cuiva de ce nu e legal 12/24... si atat si ca trebuie sa fie 12/24, 12/48, va rog? (vezi toată discuția)