Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... credite si asigurari
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

credite si asigurari

Am un credit la volksbank si am garantat cu apartamentul, apartament pe care l-am asigurat la o societate de asigurari impusa de ei. As dori sa stiu daca pot sa renunt la aceasta asigurare si daca-mi pot asigura apartamentul la o societate de asigurari agreata de mine, nu de ei si evident cu cesiune catre ei in caz de dauna.
Bancile au dreptul sa-mi impuna societatea de asigurare la care sa-mi asigur un bun cesionat catre ei?
Este vreo lege care reglementeaza aceasta situatie?
Multumesc!
In principiu, ar trebui sa aveti aceasta posibilitate, de a alege dvs. firma de asigurari, insa inainte de a lua o decizie in acest sens, verificati contractul de credit, pentru a vedea daca nu este strecurata vreo clauza care va dezavantajeaza.
Sa inteleg caci daca in contract nu am nici o clauza care sa-mi impuna asigurarea bunului la societati agreate de ei pot sa renunt la acea asigurare si sa ma duc sa-mi asigur bunul la o societate agreata de mine.
De obicei bancile impun asigurarea bunului la societati agreate de ele.
Bancile nu au dreptul sa refuze (sa nu recunoasca) o polita de asigurare incheiata cu oricare dintre societatile de asigurare de pe piata,daca suma asigurata si riscurile acoperite protejeaza in intregime bunul gajat.Polita trebuie cesionata in favoarea bancii creditoare.Pot exista cateva obiectii (ale bancii) rezolvabile cu asiguratorul:plata integrala a primei si nu in rate; eliminarea fransizelor; adaugarea unor riscuri (eventual) neacoperite.
Sfat: pentru a preintampina conditionarea subinteleasa/tacita dintre aprobarea creditului si asiguratorul "anume",solicitati un refuz in scris referitor la acceptul politei in cauza.;)
Acest inscris ar fi dovada practicarii concurentei neloiale + vanzare conditionata - ambele interzise de regulamentul bancar si urmarite de CSA.Daca ati facut deja polita asa cum "a cantat banca",nu ramane decat la reinnoire sa va alegeti asiguratorul mai avantajos pt.dv.
Pentru convingere,cititi cap. ref. la obligatiile dv. di contractul de credit si veti observa ca obligatia care o aveti este de a asigura bunul gajat,nu si la cine.B-)