Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Restituire indemnizatie de somaj incasata necuvenit
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Restituire indemnizatie de somaj incasata necuvenit

ce pot sa fac in cazul in care sunt pus sa restitui indemnizatia de somaj incasata necuvenit, mentionez ce totul s-a intamplat nevoit m-am angajat dar din motive medicale n-am putut lucra decat doua zile(fapt ce se poate dovedi) n-am stiut ca pentru doua zile de munca trebuie sa declar la somaj si acum m-am trezit cu somatie
1. - Indiferent ca ati fost sau nu in concediu medical sunteti buna de plata deoarece nu puteti avea in acelasi timp si indemnizatie de somaj si contract individual de munca (CIM).
- Trebuia sa anuntati la Agentia de Somaj ca ati incheiat un CIM.

2. Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca spune:
Art. 44. - Incetarea platii indemnizatiilor de somaj acordate beneficiarilor are loc dupã cum urmeaza:
a) la data încadrãrii în muncã, conform legii, pentru o perioadã mai mare de 12 luni;
Art. 47.
(1) Sumele acordate în mod necuvenit din bugetul asigurãrilor pentru şomaj, precum şi orice alte debite constituite la bugetul asigurãrilor pentru şomaj, altele decât cele provenind din contribuţii, se recupereazã pe baza deciziilor emise de agenţiile pentru ocuparea forţei de muncã sau, dupã caz, de centrele regionale de formare profesionalã a adulţilor, care constituie titluri executorii.
(2) Sumele prevãzute la alin. (1) se recupereazã de la beneficiari în termenul general de prescripţie legal.
(3) Sumele rãmase nerecuperate de la beneficiarii decedaţi nu se mai urmãresc.