Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cum inchid?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cum inchid?

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati sa iau o hotarare in ce priveste inchiderea unei firme.
Are activitatea suspendata pana la 30 noiembrie.Nu am nici un fel de activitate,as vrea sa renunt la ea,dar stiam ca inchiderea cu dizolvare,lichidare,etc este costisitoare.
Variantele pe care le vad sunt lichidarea,vanzarea(dar nu stiu daca nu e prea complicat si la fel de scump),prelungirea suspendarii sau pur si simplu nu mai depun declaratii,doar ca nu-mi place ideea.

Nu mai este valabil nici sediul.A expirat contractul de comodat.Poate fi asta de ajutor cumva?

Va multumesc mult.
Sfatul meu este demarati actiunea de dizolvare-radiere fara lichidare in conformitate cu art. 235 din Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale, republicata. Actele se pot intocmi la avocat, notar sau in cadrul birourilor de asistenta juridica de la registrul comertului.
Multumesc mult,voi porni pe drumul acesta