Forum Discuţii juridice Executare silită executarea amenzii contraventionale la o intreprindere ...
Discuție deschisă în Executare silită

executarea amenzii contraventionale la o intreprindere individuala radiata

Daca intreprinderea individuala a fost radiatra se mai poate pune in executare o amenda contraventionala?
Daca se poate in baza unei contestatii la executare sa se anuleze procesul-verbal in cauza, intrucat intrepr.individuala a fost radiata intre timp.Mai exact, s-a formulat plangere contraventionala in termen, care a fost respinsa si pana la respingere, intrepr.a fost radiata.Banuiesc ca a fost respinsa intrucat nu era definitiva radierea, plangerea nu a fost motivata pana la aceasta data, ca sa stiu motivul exact.
In conditiile in care societatea a fost radiata ,nu se poate formula contestatie la executare deorece subiectul de drept in cauza nu mai exista .Pe cale de consecinta amenda nu mai poate fi executata in ceea ce priveste persoana juridica in cauza.Mi se parea normal ca in timpul procesului in care era solutionata plangerea impotriva P.V de contraventie sa aduceti la cunostiinta instantei de judecata a cest lucru .S-ar fi respins plangerea intrucat contravenientul nu mai era in fiinta.