Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... reconstituire drept propr. legea 18/1991
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

reconstituire drept propr. legea 18/1991

Buna seara,am si eu o situatie.
Tatal meu a dobandit in '91 5000 mp de teren(din cate stiu prin legea 18/91)
Stiu ceva vag,ca s-au acordat terenuri la specialisti,el fiind inginer agronom.Are titlu de propr eliberat in 92.
De la serviciul de amenajarea ter si cadastru funciar i s-a comunicat in 2002 ca pt parcela respectiva s-a eliberat TP mostenitorului fostului propr.Cu toate astea ,o parcela de 2500 mp a putut fi vanduta acum 1-2 ani.
Am inteles ca este posibil sa i se acorde alt teren in alta parte,de la ADS.
Aveti idee de pasii care trebuie sa-i urmeze si cui sa se adreseze?
Eu am incheiat cu el un antecontract de V-C.,pt 1000 mp.
Credeti ca in baza acestui antecontract incheiat la notariat ma pot ocupa aceasta situatie?
Am facut o vizita la cadastru,dar nu stiu ce sa solicit,cui sa cer audienta,nu stiu daca se incadreaza la reconstituirea dreptului de proprietate.
MULTUMESC ANTICIPAT.
Daca titlul de proprietate al tatlui dv. nu a fost anulat de instanta judecatoreasca si acest rezulta din imprejurarea ca a putut instrina jumatate din teren acun un an sau doi, inseamna ca cel al carui titlu de proprietate se suprapune peste terenul tataului dv. nu a facut nici un demers, nici sa intabulesze titlul in careta funciara. De la cadastru puteti afala situatia juridica a terneului in baza unei cereri in acest sens. Chiar daca aveti incheiat antecontract, acestea nu v-a transefrat proprietatea asupra terenului si ca atare in baza lui nu puteti actiona in numele tatalui dv. pentru teren, daca ar incheia contract autentic de vinzare atunci v-ati putea continua demersurile pentru inscrierea terenului in cartea funciara.
Contractul pe care l-am facut e la notariat,notarul a zis ca in orice instanta e considerat ca si contract de v-c.,stipuleaza ca i-am dat suma de bani pt 1000 mp,dar avem termen de 1 an sa definitivam toate actele,cand se clarifica situatia terenului.
Ce ar trebui sa cer de la cadastru?un extras de carte funciara pt informare?.. o cerere de inscrire a titlului in cartea funciara pt bucata de 2500 mp ramasa?