Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale poprire salariu
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

poprire salariu

Care este obligatia angajatorului in momentul primirii unei adrese de poprire pe salariu?
Obligatia angajatorului este aceea de a retine si vira suma. Conform Codului Muncii retinerile din salariu nu pot fi mai mari de o treime din salariul lunar net, fara a putea depasi impreuna cu celelalte retineri pe care le-ar putea avea cel in cauza, jumatate din salariul acestuia.

Despre ce adresa de infiintare a popririi este vorba? Un titlu executoriu?