Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act de donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act de donatie

Buna ziua, tatal meu a decedat iar mama vitrega traieste. Eu am fost dat in grija mamei mele de mic, ei divortand. Tatal meu impreuna cu mama vitrega sau casatorit si au facut 2 copii. Acum tata murind, am aflat ca surorile au un contract de vanzare cumparare cu uzufruct pe casa si terenul pe care il detinea impreuna cu mama vitrega. In cazul meu mai pot obtine vreo despagibire de la surorile vitrege? Mentionez ca toata averea lor era aceasta casa si teren.
Cat m-r costa un proces de genul asta, si ce sanse de reusita as avea ?
Contractul stiu sigur ca este de vanzare-cumparare cu uzufruct (fara clauza de intretinere).
Daca ar avea separat si un contract de vanzare-cumparare pe uzufruct ? As mai avea vreo sansa? (ca mi-a cam dat de inteles treaba asta, si nu vreau sa mai insist prea mult daca nu mai am vreo sansa)
Va multumesc!!!