Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva masina noua (import/export)
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva masina noua (import/export)

Buna ziua,
Am posibilitatea sa cumpar din Germania 2 masini (noi) cu volan pe dreapta.
Care este politica TVA-ului tinand cont ca eu cumpar acele masini pentru a le vinde in Marea Britanie (deci nu se vor inmatricula,verifica sau orice altceva pe teritoriul Romaniei).
Cum este mai recomandat sa le cumpar? pe firma sau pe persoana fizica?

Va multumesc anticipat.
masinile noi sunt supuse intotdeauna la plata tva in tara cumparatorului.
daca firma dvs. este platitoare de tva si inscrisa in registrul operatorilor intracomunitari, veti primi o factura fara tva de la furnizorul german.
aveti drept de deducere a tva in romania, inregistrati taxare inversa prin formula 4426 = 4427
mai departe veti factura fara tva catre clientii din marea britanie.

cui doriti sa le vindeti in marea britanie? catre persoane fizice sau juridice?

multumesc pentru raspuns.
In Marea Britanie se vor vinde catre persoane fizice.
Dar in cazul unei masini NOI cumparate din USA?
se va proceda la fel cu TVA-ul?

Multumesc anticipat
in cazul in care veti achizitiona masini noi din SUA veti plati taxe vamale si tva 24%.
am inteles cum se poate deduce TVA -ul "pe firma".
Dar daca optez sa cumpar acele masini pe persoana fizica nu pot recupera TVA-ul in cazul vanzari in afara Romaniei?

Multumesc.
daca masinile sunt achizitionate din afara UE si veti plati tva catre autoritatile vamale, nu aveti drept de deducere pe persoana fizica, deci nu puteti recupera tva.

in cazul in care masinile sunt din UE, atunci nu aveti ce recupera, pentru ca veti primi o factura fara tva de la furnizor, iar daca nu le inmatriculati in romania, nu veti plati tva.