Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfiintarea unui post si actele care trebuie ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfiintarea unui post si actele care trebuie intocmite in acest ses

Buna ziua,

In compania in care lucrez, s-a hotatart externalizarea unor anumite servicii. Astfel, ne-am trezit in situatia in care trebuie sa renuntam la un post. Imi puteti spune si mie ce acte trebuie intocmite atat din partea angajatului, cat si din partea angajatorului?

Va multumesc anticipat!
Monici
1. Se emite o hotarare a AGA sau a Administratorului prin care se desfiinteaza lucul de munca X datorita externalizarii activitatii respective.
2. Conducatorul unitatii (administratorul sau directorul) aplica prevederile din Codul muncii:
"Art. 65. - (1) Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului reprezintă
încetarea contractului individual de muncă determinată de desfiinţarea locului de muncă ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fără legătură cu persoana acestuia.
(2) Desfiinţarea locului de muncă trebuie să fie efectivă şi să aibă o cauză reală şi
serioasă." (O.U.G. nr. 55/2006)
Art. 67. - Salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.
Art. 73. - (1) Persoanele concediate în temeiul art. 61 lit. c) şi d), al art. 65 şi 66 beneficiază de
dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 15 zile lucrătoare.
(2) Fac excepţie de la prevederile alin. (1) persoanele concediate în temeiul art. 61 lit. d), care se
află în perioada de probă.
″(3) În situaţia în care în perioada de preaviz contractul individual de muncă este
suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzător, cu excepţia cazului prevăzut la art. 51 alin. (2).″ (O.U.G. nr. 65/2005)
Art. 74. - (1) Decizia de concediere se comunică salariatului în scris şi trebuie să conţină în mod
obligatoriu:
a) motivele care determină concedierea;
b) durata preavizului;
″c) criteriile de stabilire a ordinii de priorităţi, conform art. 70 lit. d), numai în cazul
concedierilor colective; ;″ (O.U.G. nr. 65/2005)
d) lista tuturor locurilor de muncă disponibile în unitate şi termenul în care salariaţii urmează să
opteze pentru a ocupa un loc de muncă vacant, în condiţiile art. 64.
Art. 75. - Decizia de concediere produce efecte de la data comunicării ei salariatului.
Conform CCMUNN preavizul este , in acest caz, de 20 de zile lucratoare.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Domnul Tudor Valeriu a raspuns la obiect. Pe scurt, e vorba doar de decizia propriu-zisa, si de o hatarare AGA/CA/ADm. Unic prin care in urma unei analize, fie si lapidare, sa se decida desfiintarea posturilor respective. In baza ultimei hotarari se va lua decizia de concediere. Daca angajatul va contesta in instanta decizia, in mod cert va vor fi cerute(de catre acesta sau de catre instanta) dovada externalizarii(contractele de prestari servicii) si fisele de post(din care sa reiasa ca activitatile externalizate erau prestate de catre concediat), precum si fetishul favorit al instantelor: organigrame inainte dupa, etc