Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pensionar angajat cu timp partial 2 ore
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pensionar angajat cu timp partial 2 ore

Buna ziua!
Avem angajat un pensionar de cativa ani, lucreaza timp de doua ore pe zi. De ceva vreme nici randament nu mai da, nici pe la serviciu nu mai vine si as vrea sa incetez raporturile de munca. Nu as vrea sa-l dau afara disciplinar, pentru absente nemotivate, cu toate ca le are. Exista vreo posibilitate de desfacere a contractului de munca fara desfiintarea postului?
Daca se face cu desfiintarea postului, totusi, neavand alta posibilitate, cum mentionez in preaviz? In mod normal cei care sunt in preaviz 4 ore sunt la serviciu, 4 ore absenteaza pentru a-si gasi un alt serviciu. El lucra cate 2 ore pe zi iar acum oricum nu mai vine la serviciu de cateva zile.
Sper ca am fost explicita cat de mult.
Multumesc.
1. incercati o solutie amiabila de incetare a c.i.m. ..fie cu acordul partilor , fie prin demisie

2. in cazul in care refuza, aveti posibilitatea desfacerii disciplinare pentru absente nemotivate sau daca doriti concedierea pentru desfiintarea postului.
In cel din urma caz, timpul de munca in perioada preavizului este cel mentionat in c.i.m. , daca nu aveti alte dispozitii ... prevederea cu reducerea timpului de munca in perioada preavizului acordat pentru concediere era stipulata in fostul CCMN care si-a incetat aplicabilitatea de la data de 01.01.2011
Multumesc.
Ma gandeam eu ca nu exista alta posibilitate.
E pacat ca la o varsta asa inaintata sa ai CIM desfacut disciplinar.
ellinia a scris:

Multumesc.
Ma gandeam eu ca nu exista alta posibilitate.
E pacat ca la o varsta asa inaintata sa ai CIM desfacut disciplinar.

Cateodata mai gresim .. incercati totutsi sa luati legatura cu salariatul si explicatii situatia , poate va intelege si accepta incetarea pe o cale amiabila...