Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... un angajat la ananghie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

un angajat la ananghie

Buna ziua, am o intrebare la care nu am gasit un raspuns. Cum te poate trage un angajator la raspundere daca el ca afacere are un lant de magazine iar la un inventar se constata a fi lipsa bani?
Si inca ceva : Se pedepseste cu inchisoare lipsa unei valori dintr-o gestiune (aprox. 2000 euro) ? sau : Se pedepseste cu inchisoare evaziunea fiscala facuta de un patron, neplatind tva-ul intr-un an in valoare de peste 100000 RON ?
Da, amandoua faptele sunt sanctionate si prevazute de lege ... printre cele mai intalnite forme de evaziune fiscala se numara neevidentierea si neplata TVA-ului
"Se pedepseste cu inchisoare lipsa unei valori dintr-o gestiune (aprox. 2000 euro)"

Din constatarea unor lipsuri in gestiune nu se poate trage automat concluzia ca gestionarul a savarsit infractiunea de delapidare deoarece lipsurile in gestiune constituie un efect ce se poate datora unor cauze variate.
Pentru a se ajunge la aceasta concluzie ca lipsa constatata in gestiune are drept cauza savarsirea unei delapidari ,care ar conduce la o condamnare ,este necesar ca aceasta imprejurare sa fie coroborata cu alte imprejurari din care sa rezulte neindoios ca gestionarul si-a insusit , a folosit sau a traficat bunuri sau valori din gestiunea sa.
Deci se pedepseste cu inchisoare,doar in masura in care in urma procesului penal gestionarul respectiv a fost gasit vinovat de delapidarea acelei sume de bani.
ContSters136493, utilizator
ondino a scris:

"Se pedepseste cu inchisoare lipsa unei valori dintr-o gestiune (aprox. 2000 euro)"

Din constatarea unor lipsuri in gestiune nu se poate trage automat concluzia ca gestionarul a savarsit infractiunea de delapidare deoarece lipsurile in gestiune constituie un efect ce se poate datora unor cauze variate.
Pentru a se ajunge la aceasta concluzie ca lipsa constatata in gestiune are drept cauza savarsirea unei delapidari ,care ar conduce la o condamnare ,este necesar ca aceasta imprejurare sa fie coroborata cu alte imprejurari din care sa rezulte neindoios ca gestionarul si-a insusit , a folosit sau a traficat bunuri sau valori din gestiunea sa.
Deci se pedepseste cu inchisoare,doar in masura in care in urma procesului penal gestionarul respectiv a fost gasit vinovat de delapidarea acelei sume de bani.

Cred ca trebuie sa explicati mai mult daca tot ati citat din jurisprudenta fara a preciza si sursa de informare ... ceea ce ati postat dvs se regaseste in:
DELAPIDARE. LIPSA IN GESTIUNE. FORMA CONTINUATA - Sentinţa penală nr. 1192/10 iunie 2005
[ link extern ]

sau

[ link extern ] /
Ceea ce trebuie de retinut este ca o lipsa in gestiune nu se incadreaza automat la delapidare ,fapta penala pedepsita cu inchisoare,iar asta interesa utilizatorul.
Scuze insa pt. ca am omis sa citez si sursa ,cu precizarea ca concluzia imi apartine.
ContSters136493, utilizator