Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... RETINERE DE catre STATUL UNGAR
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

RETINERE DE catre STATUL UNGAR

Soferul unei autoutilitare frigorifice a fost retinut dupa ce in masina firmei unde lucra a fost gasita marfa (pasari vanate si congelate), interzisa de catre statul ungar (la spusele reprezentantilor acestuia).
Firma transportatorului a preluat marfa in urma unei oferte aparute pe bursa de transport, de la o firma din Braila. Ca si transportator, firma prin soferul ei are obligatia de a preda marfa la destinatie, in bune conditii. De unde sa stie daca pasarile vanate sunt sau nu interzise de catre statul ungar, atata timp cat impreuna cu scrisoarea de transport a primit si documente sanitar-veterinare si procese-verbale de insotire a marfii?
Necunoasterea legii nu il disculpa.
Noi, ca si angajator, ce putem face pentru a ne ajuta soferul?