avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 646 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort parasirea domiciuliului conjugal
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort parasirea domiciuliului conjugal

buna ziua am o intrebaresunt cetatean al r.m si sunt casatorita cu cetatean roman. eu lam parasit si lam rugat sa div amiabil si el ma ameninta ca da div ca motiv parasirea domiciuluilui conjugal...ce se intimpla in acest caz saui ce trebuie sa fac eu
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 15:05, 6 Noiembrie 2011
Pai ce sa se intample, veti divorta. Veti putea depune o cerere rconventionala
Parasirea nejustificata a domiciliului conjugal consituie motiv de divort....se poate invoca acest motiv ca motiv de divort. Una dintre cele trei indatoriri fundamentale ale sotilor conform Codului familiei este aceea de a locui impreuna.

Codul Familiei nu mai exista.
Doamna, ceva trebuie sa invoce, ca invoca parasirea domiciliului sau lipsa de masaj seara, tot aia e.
Dv. vedeti cererea si raspundeti la ea, preferabil cu ajutor specializat daca solicita divortul din vina dv. exclusiva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pentru parasirea domiciliului conjugal de catre sotie radu ion radu ion ce pot face in situatia de fata sotia mea a parasit domiciliul conjugal?as dori sa divortez pot pune ca acuzatie aceasta fapta (vezi toată discuția)
In ce conditii ivanflorentina50 ivanflorentina50 in ce conditii instanta poate respinge o cerere de divort (vezi toată discuția)
Cum sa ma protejez LUNCA CRISTINA EXPERT CONTABIL LUNCA CRISTINA EXPERT CONTABIL Sunt casatorita, am un copil de 4 ani si vreau sa divortez. Am unde locui, financiar stau bine......sotul este un om violent si imi este frica pt copil si pt ... (vezi toată discuția)