Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort parasirea domiciuliului conjugal
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort parasirea domiciuliului conjugal

buna ziua am o intrebaresunt cetatean al r.m si sunt casatorita cu cetatean roman. eu lam parasit si lam rugat sa div amiabil si el ma ameninta ca da div ca motiv parasirea domiciuluilui conjugal...ce se intimpla in acest caz saui ce trebuie sa fac eu
Pai ce sa se intample, veti divorta. Veti putea depune o cerere rconventionala
Parasirea nejustificata a domiciliului conjugal consituie motiv de divort....se poate invoca acest motiv ca motiv de divort. Una dintre cele trei indatoriri fundamentale ale sotilor conform Codului familiei este aceea de a locui impreuna.

Codul Familiei nu mai exista.
Doamna, ceva trebuie sa invoce, ca invoca parasirea domiciliului sau lipsa de masaj seara, tot aia e.
Dv. vedeti cererea si raspundeti la ea, preferabil cu ajutor specializat daca solicita divortul din vina dv. exclusiva.