Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarii compensatorii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarii compensatorii

in urma cu 2 saptamani am fost disponibilizati de la o societate de distributie.am 6 luni vechime .am dreptul la salarii compensatorii/.?
Doar daca acestea sunt stipulate in CCM la nivel de unitate sau de ramura.
koko1978 a scris:

in urma cu 2 saptamani am fost disponibilizati de la o societate de distributie.am 6 luni vechime .am dreptul la salarii compensatorii/.?

Potrivit art.67 din Codul Muncii , salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.

In speta, puteti beneficia de salarii compensatorii numai daca sunt pevazute in ccm aplicabil angajatorului , precum si daca acestea sunt mentionate in Reg.Intern al angajatorului..