Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... amenda administrativa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

amenda administrativa

va rog sa-mi spuneti care este termenul sa platesc o amenda administrativa.Pe scrisoarea pe care am primit-o nu scrie nici un termen,decat sa platesc la trezorerie si chitanta sa o depun la parchet ca dovada a platii.multumesc
Platiti si dvs. cand puteti. O sa va apara pe instiintarea de plata de la taxe si impozite.
Nu există niciun termen de achitare a amenzii administrative, însă dacă nu o veţi plăti în termen de un an, potrivit art.126 alin.2 cod penal, executarea ei se va prescrie.