Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Spatiu de inchiriat
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Spatiu de inchiriat

Buna ziua,
Am si eu o problema, in blocul unde locuiesc sunt 32 de apartamente, la parterul blocului a fost statiul de colectare al gunoiului, spatiu care a fost transformat in garaj si care e ocupat de unul dintre locatari(fara a plati chirie) fara acordul celorlalti. Am strans semnaturi de la locatarii blocului care doresc ca acel spatiu sa fie inchiriat dar locatarul care ocupa spatiul nu doreste sa o plateasca. Intrebarea mea este daca avem 51% semnaturi ca acel spatiu sa fie inchiriat putem sa il dam afara pe acel locatar si sa inchiriem spatiul?
Cred ca poate fi lasat in spatiul respectiv. Pe lista de cheltuieli i se va adauga si chiria spatiului si va decide singur daca merita sa-l ocupe in continuare.
Multumes pentru raspuns.
Domnul despre care vorbesc este o persoana foarte dificila si de rea credinta care s-a folosit de o lista mai veche in care locatarii au semnat ca au dat bani pentru instalarea interfonului, s-a folosit in sensul ca a schimbat antetul, iar acum arata la toata lumea acea hartie si spune ca ocupa legal spatiul si ca oricum nu va plati niciodata nici o chirie.#-o
Am fost astazi la asociatia de locatari iar presedintele asociatie ne-a asigurat ca va duce hartia noastra la autoritatile care sunt in masura sa rezolve aceasta sitatie.