Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de vanzare cumparare cu clauza de intretine!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de vanzare cumparare cu clauza de intretine!

Buna ziua!

Va rog sa ma sprijiniti in urmatoarea problema:
Mama mea doreste sa imi treaca apartamentul (2 camere,1 baie, 1 bucatarie si balcon inchis) pe numele meu prin vanzare cumparare cu clauza de intretine, problema aparea aici pentru ca ea urmeaza sa se recasatoreasca, iar eu doresc sa aflu daca exista posibilitatea de al trece pe viitorul sot in clauza de intretinere, mai pe scurt daca voi fi obligata de sa am grija si de acel domn dupa casatoria ei.

Multumesc!
daca actele sunt facute anterior casatoriei mamaei dv. cu acel domn, atunci nu veti avea grija .....
cum actul se incheie intre proprietar (mama) si cumparator (fata acesteia) relatiile ce se vor stabili ca urmare a incheierii unui contr de v-c grevat de uzufructul viager se vor consemna in mod expres in contract (ex; sa ii cumparati medicamente, sa ii platiti intretinerea, sa ii aduceti hrana...etc..) atentie !!! daca mama doreste sa il treaca si pe acest domn in contract...situatia se schimba!
Va multumesc pt raspuns d-le Barbulescu!

Revin cu o alta intrebare la situatia mai sus mentionata cum ar fi mai bine pentru mine sa imi treaca mama apartamentul cu contract de vanzare cumparare cu clauza de intretine sau donatie (mentionez ca tatal meu a decedat iar mama este la acest moment unicul proprietar).