avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 414 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... URGENT! Depunere intampinare...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

URGENT! Depunere intampinare...

Buna ziua!
Sotul meu este citat intr-un proces de pensie alimentara, si trebuie sa depuna intampinare cu 5 zile inainte. Vreau sa stiu daca se poate depune aceasta intampinare si prin fax sau alte mijloace, pentru ca nu este in localitatea in care este procesul. Si inca o intrebare: daca este de acord cu cererea de pensie alimentara, dar trebuie doar sa arate situatia sa financiara, cum se face aceasta intampinare? Va rog urgent ca sa putem pune aceasta intampinare.
Cel mai recent răspuns: m_ella2005 , utilizator 09:42, 7 Noiembrie 2011
Sitatia este clasica ...daca nu sotul este de acord cu recalcularea pensiei ...
ataseaza intampinarii si dovada de venit pe care o are
Inampinarea se structureaza asemenea actiunii:
-in partea de sus se trece instanta, completul dosarul si termenul de judecata
-pe centru DOMNULE PRESEDINTE
-de la capat: subsemnatul...domiciliat...identificat cu..CI...in calitate de...in dos....
-formulez prezenta INTAPINARE
-apoi prezentati situatia IN FAPT
iar la final IN DREPT.
DATATI SI SEMNATI
O PUTETI TRIMITE SI PRIN FAX, INSA CU O CONFIRMARE DE PRIMIRE...
atentie , e bine ca la termen sa se prezinte si sotul, ori avocatul acestuia...
P.S. daca nu va descurcati luati legatura cu un avocat... :)
Prin inatmpinare sa mentioneze faptul ca este de acord cu actiunea, sa ataseze adeverinta de la locul de munca din care sa reaisa venitul net lunar, copii dupa certificatele de nastere ale copiilor minori, sa solicita respingerea capatului de cerere referitorla cheltuielile de judecata daca au fost solicitate. Daca nu se prezinta personal si nu are avocat angajat, poate solicita judecarea in lipsa.
Poate sa o depuna prin fax sau mail, dar pentru mai multa siguranta, mai bine o depune prin posta cu confirmarede primire.
Ultima modificare: Luni, 7 Noiembrie 2011
m_ella2005, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Custodie. astept un raspuns urgent skhyly skhyly Buna ziua As dosi sa ma informeze si pe mine cineva urgent ,in ce fel si cum ar trebui sa arate o scrisoare pt. un proces. Sa va ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara inainte de divort? est est Buna ziua, As avea rugamintea sa ma ajutati cu aceasta problema. Vineri, 05.11.2010, am termen sa depun intampinare la cererea “sotiei” mele. In ... (vezi toată discuția)
Comunicare intampinare ContSters22096 ContSters22096 in cadrul unui recurs, recurentul poate sa solicite la primul termen comunicarea intampinarii? care este practica instantelor in acest sens? exista ... (vezi toată discuția)