Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sotul rezervatar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sotul rezervatar

Care sunt drepturile unui rezervatar in cazul unei a 2-a casnicii?
Daca nu exista copii in acest caz, cei din prima casnicie isi pierd drepturile?
Exact, nu conteaza a cata casatorie este, de cand dureaza casatoria, daca exista un proces de divort pe rol sau ce alti mostenitori mai are defunctul. Atat timp cat sunt casatoriti, sotul supravietuitor isi pastreaza dreptul la succesiune in consurs cu orice clasa de mostenitori.
Alex_Munteanu a scris:

end a scris:

VA VENI LA MOSTENIREA BUNURILOR COMUNE DOBINDITE IN TIMPUL CASATORIEI NU LA ALTE BUNURI .....ATENTIE !!!!! SOT SUPRAVIETUITOR

Gresit. Vine la mostenirea tuturor bunurilor defunctului.

Bravoo =D> Cum sa mosteneasca un bun ce ii apartine? Mosteneste cota din bunurile celui decedat. Adica 1/4 din 1/2 din bunurile comune.
Oameni frumosi, sunteti un deliciu!
1. In conditiile date, nu merita sa te recasatoresti;
2. Nu vreau sa dau si nici sa iau ceva din ceea ce nu mi-ar apartine;
3. ....
Sa stiti ca pentru unii oameni o casatorie (fie ea si o recasatorie) inseamna mai mult decat comuniune de bunuri si eventuale cote succesorale.
Cine se casatoreste cu gandul la mostenire, mai bine nu o face.
m13d a scris:

Alex_Munteanu a scris:

end a scris:

VA VENI LA MOSTENIREA BUNURILOR COMUNE DOBINDITE IN TIMPUL CASATORIEI NU LA ALTE BUNURI .....ATENTIE !!!!! SOT SUPRAVIETUITOR

Gresit. Vine la mostenirea tuturor bunurilor defunctului.

Bravoo =D> Cum sa mosteneasca un bun ce ii apartine? Mosteneste cota din bunurile celui decedat. Adica 1/4 din 1/2 din bunurile comune.

Oare de ce trebuie eu sa ma repet atat de des pe o chestiune atat de simpla si logica?

1/2 dintr-un imobil este bunul defunctului, 1/1 dintr-un imobil este un bun al defunctului. Tot bun al defunctului , chiar daca in cota mai mica.

Trebuie sa trec la explicatii pentru gradinita?
Alexandru Munteanu, Avocat