avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 719 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sotul rezervatar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sotul rezervatar

Care sunt drepturile unui rezervatar in cazul unei a 2-a casnicii?
Daca nu exista copii in acest caz, cei din prima casnicie isi pierd drepturile?
Cel mai recent răspuns: prietena , utilizator 11:00, 9 Noiembrie 2011
Exact, nu conteaza a cata casatorie este, de cand dureaza casatoria, daca exista un proces de divort pe rol sau ce alti mostenitori mai are defunctul. Atat timp cat sunt casatoriti, sotul supravietuitor isi pastreaza dreptul la succesiune in consurs cu orice clasa de mostenitori.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Alex_Munteanu a scris:

end a scris:

VA VENI LA MOSTENIREA BUNURILOR COMUNE DOBINDITE IN TIMPUL CASATORIEI NU LA ALTE BUNURI .....ATENTIE !!!!! SOT SUPRAVIETUITOR


Gresit. Vine la mostenirea tuturor bunurilor defunctului.




Bravoo =D> Cum sa mosteneasca un bun ce ii apartine? Mosteneste cota din bunurile celui decedat. Adica 1/4 din 1/2 din bunurile comune.
Oameni frumosi, sunteti un deliciu!
1. In conditiile date, nu merita sa te recasatoresti;
2. Nu vreau sa dau si nici sa iau ceva din ceea ce nu mi-ar apartine;
3. ....
Sa stiti ca pentru unii oameni o casatorie (fie ea si o recasatorie) inseamna mai mult decat comuniune de bunuri si eventuale cote succesorale.
Cine se casatoreste cu gandul la mostenire, mai bine nu o face.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
m13d a scris:

Alex_Munteanu a scris:

end a scris:

VA VENI LA MOSTENIREA BUNURILOR COMUNE DOBINDITE IN TIMPUL CASATORIEI NU LA ALTE BUNURI .....ATENTIE !!!!! SOT SUPRAVIETUITOR


Gresit. Vine la mostenirea tuturor bunurilor defunctului.




Bravoo =D> Cum sa mosteneasca un bun ce ii apartine? Mosteneste cota din bunurile celui decedat. Adica 1/4 din 1/2 din bunurile comune.




Oare de ce trebuie eu sa ma repet atat de des pe o chestiune atat de simpla si logica?

1/2 dintr-un imobil este bunul defunctului, 1/1 dintr-un imobil este un bun al defunctului. Tot bun al defunctului , chiar daca in cota mai mica.

Trebuie sa trec la explicatii pentru gradinita?
Ultima modificare: Marți, 8 Noiembrie 2011
Alexandru Munteanu, Avocat

Alte discuții în legătură

Mostenire simsimona simsimona Buna ziua. Bunicul meu a avut 2 casatorii. Bunurile dobandite in prima casatorie au fost vandute catre o nepoata, ramanandu i doar terenul extravilan in ... (vezi toată discuția)
Regim matrimonial moștenirea bunurilor bună ziua vă rog tare mult să mă ajutați ... 13Alin13 13Alin13 Moștenirea bunurilor Bună ziua vă rog tare mult să mă ajutați cu informație . Sunt căsătorită , iar după căsătorie am încheiat cu soțul o ... (vezi toată discuția)
Succesiunea in cazul sotului supravietuitor marcu_elena2000 marcu_elena2000 in cazul mostenirii apartamentului,in situatia in care nu au existat copii in timpul casatoriei(apartamentul cumparat de ambii soti in timpul casatoriei),mai ... (vezi toată discuția)