Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... registre contabile obligatorii
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

registre contabile obligatorii

Buna seara.Care sunt registrele obligatiori pe care un SRL, CAEN 4711 ar trebui sa le completeze lunar.
registrul de casa, registrul de gestiune zilnic
iar contabilul (directorul economic) ce va completa lunar(trimestrial sau anual)? Care sunt registrele si jurnalele?
Va rog sa-mi raspunda cineva.
Multumesc

serbanramona82, utilizator
Zilnic se completeaza :
Registrul de casa, Jurnalul de cumparari, Jurnalul de vanzari (sau se tiparesc cele intocmite in format electronic)
Lunar : Registrul Jurnal
Trimestrial : Registrul de evidenta fiscala (daca este inregistrat ca platitor de impozit pe profit)
Anual : Registrul Inventar
Cand este cazul : Sa nu uitam nici de Registrul electronic de evidenta a salariatilor, Registrul pentru bunurile mobile corporale primite si Registrul non- transferurilor (daca este cazul)
Directorul ec. va completa trim. Reg. de evidenta fiscala ,lunar reg. jurnal si anual reg. inventar
Bineinteles va verifica lunar registru de casa,reg. jurnal de cumparari .si vinzari.si toate actele contabile pentru a face inchiderea la nivel de balanta a societati.