Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract vanzare-cumparare cu clauza de intretinere si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract vanzare-cumparare cu clauza de intretinere si uzufruct

Buna Ziua! Ma numesc Silvia,si am o nelamurire in legatura cu contractul vanzare cumparare.Bunica mea doreste sa ii iau in intretinere cu conditiile sa le spal,sa ii aprovizionez cu cumparaturi,sa le fac mancare .Ei doresc sa facem contract de vanzare cumparare,sora mea a spus ca nu doreste sa casa si nici sa ii intretina.as dori sa-mi spuneti daca doamne fereste decedeaza bunicii..mama si sora mea ma pot ataca sa ia casa.deoarece eu doresc sa investesc in casa.,si mai am o intrebare:barbatul surorii mele are domiciliul facut pe adresa bunicii mele!Dar el nu locuieste acolo.el sta cu sora mea in chirie?!Va Multumesc.Cu stima si respect silvia
Va recomand contract de vanzare cumparare cu uzufruct viager la notar!
Puteti incheia la notar un contract de v-c cu clauza uzufruct viager (de intretinere) , cat timp traiesc ambii bunici ei pot face ce vor cu acel imobil...
cat despre cumnat, dipa ce dv. cumparati, il puteti ruga sa isi faca buletin in alta parte...oricum asta nu afecteaza cu nimic calitatea de proprietar pe care o veti avea....se va pune doar problema evacuarii acestuia in situatia in care nu va dori sa plece de acolo (daca sa presupunem ca s-ar muta)...
P.S. atentie daca traieste doar bunica iar bunicul a decedat...e bine sa se faca o renuntare la mostenire din partea mamei dv. in fata notarului, pentru cotitatea acesteia