Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Autorizare firme administrare imobile
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Autorizare firme administrare imobile

Va rog sa-mi spuneti cine da autorizatia de functionare a unei persoane juridice care are obiect unic sau principal de activitate administrarea imobilelor? Ministerul Muncii, Administratia locala, Autoritatea de reglementare a serviciilor?
Sa fie inregistrate la Registrul Comertului.
Pentru a fi autorizate de catre autoritatile administratiei publice locale pentru activitatea de administrare, persoanele juridice specializate trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
- sa aiba ca obiect de activitate numai domeniul asociatiilor de proprietari ori ca activitate principala administrarea imobilelor pe baza de tarife sau contract;
-sa aiba angajate persoane atestate in conditiile normelor metodologice de aplicare a Legii 230/2007

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Dar cel mai bine e sa mergeti si la primaria din localitatea dumneavostra, la persoana care se ocupa cu relatia cu asociatiile de proprietari pentru a va informa.