Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare cim perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare cim perioada determinata

va rog frumos, in cazul unui cim pe per determinata,cand acesta inceteaza (si angajatorul nu vrea prelungirea) angajatul va primi decizia de incetare cu obligatia de a o semna? sau o poate contesta? mai precis, se poate "scapa" simplu si usor de angajat in data in care ii inceteaza cim-ul?
multumesc
ligadiangeli a scris:

Daca in CIM, la durata contractului scrie: determinata, pt perioada de 1 luna,
cuprinsa intre data de 22.11.2011 si 22.12.2011, parerea mea este ca
acesta inceteaza incepand cu data de 23.12.2011.

In acest caz, sunteti in contradictie cu prevederile art.56alin.1 lit.i C.mun.
Art. 56 (1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
....
i) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;
.....

Asadar , textul de lege prevede clar care este data incetarii unui astfel de c.i.m....

Multumesc frumos si
Sarbatori fericite !
Angajatul are contract de munca pana pe data de 22, deci este salariat si trebuie sa presteze activitate la aceea data.
Contractul ii expira incepand cu prima zi dupa aceasta data, adica 23.
Exprimarea "la data expirarii termenului" din lege, nu poate fi ultima zi pentru care exista contract de munca.
Nu are cum sa-i inceteze pe 23, daca are c.i.m. incheiat pana la data de 22 ... de fapt , c.i.m. va inceta la terminarea programului daca ziua respectiva este zi lucratoare ...
oricum sunt nesigura de ceea ce am facut am incetat cu 22.12 si o sa-l pontez dar in decizie apare ca a incetat la data de 22.12. cf art.56 (i)se intelege ca nu a prestat activitate in acea zi,cei de la itm mi-au spus sa trec 23 incetare ca e prima zi neplatita dar sa transmit revisal in 22.12. ca e data trecuta in cim,in revisal apare incetat cu data de 22.12. ca zi nelucrata :-/