avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1321 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Intreprindere individuala sau PFA
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Intreprindere individuala sau PFA

Buna ziua,

Sunt administrator si doresc sa intru in legalitate cum este mai bine:CMI, II sau PFA.
Care sunt contributiile pe care trebuie sa le platesc (in ficare caz) si care este cea mai avantajoasa modalitate de contract.
O zi buna.
Cel mai recent răspuns: dgnConsulting , Contabil 16:02, 8 Noiembrie 2011
Cel mai simplu faceti-va un contract de munca cu norma redusa ( 1 ora pe zi).
Ultima modificare: Marți, 8 Noiembrie 2011
george-neagu, moderator
La CIM contributiile si impozitul reprezinta cam 30%-40% din "pretul" platit de asociatie pt. serviciile tale.
Cea mai buna solutie este PFA (daca venitul anual pe PFA este sub 8000 lei; limita pentru CAS, peste aceasta limita se plateste si CAS), la care se plateste Impozit 16% si sanatate 5.5%.
Ultima modificare: Marți, 8 Noiembrie 2011
dgnConsulting, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sfat pentru alegerea unei entitati comerciale dumiadrian dumiadrian Buna ziua, In functie de impozitele care trebuiesc platite catre stat si alte eventuale taxe (cheltuieli) care pot aparea in timp as dori sa stiu ce ... (vezi toată discuția)
Cum se poate jongla la un pfa cu contributiile obligatorii? aurora_oprescu2009 aurora_oprescu2009 Am un PFA prin care imi intra lunar in cont 1700 ron. Credeti ca este mai avantajos sa imi platesc contributiile pentru sanatate, somaj, pensii etc din aceasta ... (vezi toată discuția)
Og 58/2010 pt asociatiile de proprietari mihasi mihasi 1.Aceasta ordonanta se aplica conventiilor civile ocazionale si contractelor de mandat ale presedintilor de asociatii de proprietari? 2. Au aparut normele de ... (vezi toată discuția)