Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Intreprindere individuala sau PFA
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Intreprindere individuala sau PFA

Buna ziua,

Sunt administrator si doresc sa intru in legalitate cum este mai bine:CMI, II sau PFA.
Care sunt contributiile pe care trebuie sa le platesc (in ficare caz) si care este cea mai avantajoasa modalitate de contract.
O zi buna.
Cel mai simplu faceti-va un contract de munca cu norma redusa ( 1 ora pe zi).
george-neagu, moderator
La CIM contributiile si impozitul reprezinta cam 30%-40% din "pretul" platit de asociatie pt. serviciile tale.
Cea mai buna solutie este PFA (daca venitul anual pe PFA este sub 8000 lei; limita pentru CAS, peste aceasta limita se plateste si CAS), la care se plateste Impozit 16% si sanatate 5.5%.
dgnConsulting, Contabil