Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii sanctiune
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

sanctiune

Am un salariat care a fost sanctionat cu 10% pentru neindeplinirea sarcinilor de serviciu. Salariul sau este de 1000 lei. Valoarea sanctiunii este de 100 lei. Contributiile la stat si impozitul se retin din 1000 lei sau din 900 lei? Care este baza legislativa?
Multumesc!
ondino a scris:

....
2.Nu se inregistreaza in REVISAL,pt. ca nu este o modificare de salariu de incadrare ,acesta ramane acelasi cu acela din contract ,respectiv 1000lei,ci doar o diminuare pe brut.

Se inregistreaza in REVISAL modificarea de salariu ...