Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte Necesare Pentru Obtinerea Unei Hotarari ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte Necesare Pentru Obtinerea Unei Hotarari Judecatoresti Definitive si Irevocabila

Salutare din nou.Spuneti-mi va rog,am o hotarare de la prima instanta la care nu s-a facut recurs,si vreau sa o fac definitva si irevocabila in orasul Medgidia si sunt din Bucuresti.Ce acte imi trebuie din Bucuresti(localitatea unde locuiesc) ca sa duc la Judecatoria Medgidia pentru a-mi face hotararea respectiva definitiva si irevocabila?
1.taxa timbru de 4 lei platita la Primaria orasului Medgidia
2.timbru judiciar de 0,30 bani cumparat de la orice posta
3.hotarea
va duceti la judectoria unde v-ati judecat si o legalizati cu mentiunea definitiva si irevocabila. nu se poate prin poste, daor personal saau prin mandatar.
av.antoanelageaman a scris:

va duceti la judectoria unde v-ati judecat si o legalizati cu mentiunea definitiva si irevocabila. nu se poate prin poste, daor personal saau prin mandatar.

mary-anna a scris:

1.taxa timbru de 4 lei platita la Primaria orasului Medgidia
2.timbru judiciar de 0,30 bani cumparat de la orice posta
3.hotarea

Va multumesc frumos pentru promptitudinea raspunurilor pe care mi le-ati acordat :D
O seara placuta va doresc :wave:
E bine de stiut: legalizarea hotararii costa si ea : taxa judiciara la primaria Medgidia = 2 lei si un timbru judiciar de 0,15 lei.
Succes!