avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1830 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte Necesare Pentru Obtinerea Unei Hotarari ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte Necesare Pentru Obtinerea Unei Hotarari Judecatoresti Definitive si Irevocabila

Salutare din nou.Spuneti-mi va rog,am o hotarare de la prima instanta la care nu s-a facut recurs,si vreau sa o fac definitva si irevocabila in orasul Medgidia si sunt din Bucuresti.Ce acte imi trebuie din Bucuresti(localitatea unde locuiesc) ca sa duc la Judecatoria Medgidia pentru a-mi face hotararea respectiva definitiva si irevocabila?
Cel mai recent răspuns: dina999 , utilizator 21:37, 9 Noiembrie 2011
1.taxa timbru de 4 lei platita la Primaria orasului Medgidia
2.timbru judiciar de 0,30 bani cumparat de la orice posta
3.hotarea
va duceti la judectoria unde v-ati judecat si o legalizati cu mentiunea definitiva si irevocabila. nu se poate prin poste, daor personal saau prin mandatar.
av.antoanelageaman a scris:

va duceti la judectoria unde v-ati judecat si o legalizati cu mentiunea definitiva si irevocabila. nu se poate prin poste, daor personal saau prin mandatar.


mary-anna a scris:

1.taxa timbru de 4 lei platita la Primaria orasului Medgidia
2.timbru judiciar de 0,30 bani cumparat de la orice posta
3.hotarea


Va multumesc frumos pentru promptitudinea raspunurilor pe care mi le-ati acordat :D
O seara placuta va doresc :wave:
E bine de stiut: legalizarea hotararii costa si ea : taxa judiciara la primaria Medgidia = 2 lei si un timbru judiciar de 0,15 lei.
Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am si eu o rugaminte crys28 crys28 am decizie definitiva de cind mam judecat cu fosta concubina pentru fetita care o avem impreuna fetita e la mine si as vrea sa o iau cu mine in italia dar ... (vezi toată discuția)
Anulare amenda marianicolescu marianicolescu buna ziua! la primaria orasului figurez cu o amenda ratb care este in istanta pentru contestare. cum trebuie sa procedez ca dupa ce se va da sentinta ... (vezi toată discuția)
Legalizare hotarare judcatoreasca ContSters159553 ContSters159553 buna ziua, au trecut cele 30 zile de la primirea hotararii judecatoresti .va rog sa-mi spuneti si mie cum procedez pentru legalizarea acesteia, ce taxe ... (vezi toată discuția)