Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contractul de comodat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contractul de comodat

BUNA ZIUA

Am la o firma X o speta : un contract de comodat , incheiat intre o persoana fizica si o persoana juridica X, prin care , pers. fizica ii da spre folosinta , firmei un autoturism , sa se foloseasca de el , In contarct e specificat ca firma poate sa-si deconteze benzina si piesele de schimb.Precizare : acest contract a fost redactat si semnat intre parti , deci nu inregistrat la finante sau in alta parte.
INTERBARE : Din punct de vedere contabil,la firma, pot sa-mi inregisrez cheltuielile cu benzina si respectiv piese auto fara nici o problema ?

Cheltuielile legate cu inlocuirea pieselor, RCA, taxa de drum le puteti inregistra pe cheltuieli deductibile.
Daca cu autoturismul efectuati transport de personal la si de la locul de munca, daca se face aprovizionarea de marfa cu scopul de a fi vanduta si al obtinerii de venituri, puteti inregistra atat combustibilul, cat si TVA-ul pe cheltuieli deductibile.

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
multumesc, deci sa inteleg ca acest contract de comodat nu trebuie inregistrat la finante ,si e ok asa.
in ceea ce priveste cheltuiala cu combustibilul, cu autoturismul circula inginerul (care are contract de munca ) si care isi intocmeste foi de parcurs, de la sedul firmei, la locul unde este santierul firmei la care le supravecheaza lucrarile. pot sa inreg pe : 6022?
folositi 624 in situatia dvs