Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general deductibilitate combustibil si tva aferent dupa ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

deductibilitate combustibil si tva aferent dupa 01.07.2012

O soc. comerciala foloseste pentru aprovizionare marfuri un microbuz in baza unui contract de comodat cu o persoana fizica .
Doresc sa stiu daca pot inregistra cheltuielile cu combustibilul consumat in contabilitatea firmei si in ce masura se pot considera deductibile ch.cu combustibilul cat si TVA-ul aferent.Sunt suficiente bonurile de benzina si foile de parcurs pentru inregistrarea in contabilitate?
Va multumesc !
da
Conform modificarilor aduse prin OUG 125/2011, ramane in continuare valabila deductibilitatea integrala a cheltuielilor cu combustibilul si TVA aferenta, in situatia in care autoturismele sunt utilizate exclusiv in scopul activitatilor exceptate de la art 145 1 si art 21 alin 4 lit t din Codul fiscal, indiferent daca este vorba de autovehicule aflate in proprietatea societatii ori folosite cu alt titlu (leasing, inchiriere, comodat).