Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Se acorda ajutoarele lunare prevazute de Legea nr. ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Se acorda ajutoarele lunare prevazute de Legea nr. 284/2010 cadrelor militare, politistilor si functionarilor publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare care au iesit la pensie?

In noua lege a salarizarii la Anexa nr.IV/2 scrie:

DREPTURI SPECIFICE ACTIVITÃŢII DESFêURATE ÎN INSTITUŢIILE PUBLICE DE
APÃRARE NAŢIONALÃ, ORDINE PUBLICÃ ªI SIGURANŢÃ NAŢIONALÃ

1. - (1) Pentru compensarea activităţii suplimentare specifice, desfăşurate în instituţiile publice de apărare
naţională, ordine publică şi siguranţă naţională, cadrele militare, soldaţii şi gradaţii voluntari, în activitate,
poliţiştii şi funcţionarii publici cu statut special din sistemul administraţiei penitenciare şi personalul civil
beneficiază de o indemnizaţie de pana la 7% din solda funcţiei de bază/salariul funcţiei de bază/salariul de
bază.
(2) Categoriile de personal şi mărimea concretă a indemnizaţiei se stabilesc prin ordin al ordonatorului
principal de credite.
2. - (1) La trecerea în rezervă sau direct în retragere, respectiv la încetarea raporturilor de serviciu, cu drept la
pensie, cadrele militare în activitate, poliţiştii şi funcţionarii publici cu statut special din sistemul
administraţiei penitenciare, pentru activitatea depusă, în funcţie de vechimea efectivă ca militar, poliţist,
funcţionar public cu statut special din sistemul administraţiei penitenciare şi personal civil, în instituţiile
publice de apărare naţională, ordine publică şi siguranţă naţională, beneficiază de un ajutor stabilit în raport cu
solda lunară netă, respectiv salariul de bază de încadrare net avut în luna schimbării poziţiei de activitate,
astfel:
Vechime efectivă:
- până la 5 ani - un ajutor egal cu 3 solde/salarii;
- între 5 - 10 ani - un ajutor egal cu 6 solde/salarii;
- între 10 - 15 ani - un ajutor egal cu 8 solde/salarii;
- între 15 - 20 ani - un ajutor egal cu 10 solde/salarii;
- între 20 - 25 ani - un ajutor egal cu 12 solde/salarii;
- între 25 - 30 ani - un ajutor egal cu 15 solde/salarii;
- peste 30 ani - un ajutor egal cu 20 solde/salarii.
(2) Cadrele militare în activitate, poliţiştii şi funcţionarii publici cu statut special din sistemul
administraţiei penitenciare, trecuţi în rezervă sau direct în retragere, respectiv ale căror raporturi de serviciu au
încetat, cu drept la pensie de serviciu, înainte de împlinirea limitei de vârstă de pensionare prevăzută de lege,
mai beneficiază, pentru fiecare an întreg rămas până la limita de vârstă, de un ajutor egal cu două solde lunare
nete, respectiv cu două salarii de bază de încadrare nete.
(3) Prevederile alin. (2) nu se aplică cadrelor militare în activitate, poliţiştilor şi funcţionarilor publici
cu statut special din sistemul administraţiei penitenciare care beneficiază de plăţi compensatorii.
(4) Baza de calcul a soldei lunare nete, respectiv a salariului de bază de încadrare net o constituie
solda lunară brută, respectiv salariul de bază de încadrare brut, din ultima lună de activitate din care se scade o
sumă calculată prin aplicarea asupra acesteia a impozitului prevăzut de lege, în vigoare la data stabilirii
dreptului.
(5) În caz de deces al beneficiarului înainte de data plăţii ajutorului, acesta se acordă soţiei sau soţului
supravieţuitor ori copiilor, iar în lipsa acestora, părinţilor.
3. - (1) Cadrele militare în activitate trecute în rezervă, poliţiştii şi funcţionarii publici cu statut special din
sistemul administraţiei penitenciare, ale căror raporturi de serviciu au încetat, care nu îndeplinesc condiţiile de
pensie, fiind clasaţi "Apt limitat" sau ca urmare a reorganizării unor unităţi, a reducerii unor funcţii din statele
de organizare şi pentru care nu sunt posibilităţi pentru a fi încadraţi în alte funcţii corespunzătoare în aceeaşi
unitate sau în alte unităţi ori a împlinirii limitei de vârstă în grad, primesc un ajutor egal cu zece solde lunare
nete, respectiv zece salarii de bază de încadrare nete avute în luna schimbării poziţiei de activitate.
(2) În cazul în care persoanele aflate în situaţia prevăzută la alin.(1) sunt apte de muncă, dar nu se pot
încadra din lipsă de locuri de muncă corespunzătoare pregătirii lor, acestea mai beneficiază de plata unui
ajutor, stabilit în raport cu vechimea efectivă în calitate de personal militar, poliţist, funcţionar public cu statut
special din sistemul administraţiei penitenciare şi personal civil în instituţiile publice de apărare naţională,
ordine publică şi siguranţă naţională, după cum urmează:
- 50% din solda lunară netă, respectiv salariul de bază de încadrare net avut în luna schimbării poziţiei
de activitate, pentru cei care au o vechime efectivă de până la 5 ani inclusiv, dar nu mai puţin de 1 an;
- 55% din solda lunară netă, respectiv salariul de bază de încadrare net avut în luna schimbării poziţiei
de activitate, pentru cei care au o vechime efectivă cuprinsă între 5 si 15 ani inclusiv;
Intrebare : Dupa 22 de ani vechime si 7 ani pina laîmplinirea limitei de vârstă de pensionare prevăzută de lege,
care este cuantumul ajutorului primit? 12 +14 sau doar 12 pentru ca( 3) Prevederile alin. (2) nu se aplică cadrelor militare în activitate, poliţiştilor şi funcţionarilor publici
cu statut special din sistemul administraţiei penitenciare care beneficiază de plăţi compensatorii.Intrebarea 2.Pe toata perioada anului 2011 aceste ajutoare
nu se acorda decit functionarilor pensionati pe caz de boala (og.285 cred???),
Teoretic daca nu mai inventeza acest guvern nimic aceste ajutoare ar trebui sa se acorde du 01.01.2012? Multumesc!

Cu Stima
se pare ca nu. m-am pensionat in luna mai 2011 (penitenciare) si mi-au comunicat ca exista o decizie/ordin din luna ian 2011 prin care aceste drepturi nu se mai acorda, dar se acorda celor care se pensioneaza pe caz de boala. cam atat stiu eu. si in realitate nici nu am primit ceva sume ca ajutor lunar...
Conform art. 9 din Leg. 283/2011, care prevede, ,,În anul 2012 nu se acordă ajutoarele sau, după caz îndemnizaţiile la ieşirea la pensie, retragere, încetarea raporturilor de serviciu ori la tracerea în rezervă,, şi Art. 9 din O.U.G. nr. 84/2012(Prevederile art. 15, 18, 19 şi 20 ale art. II din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 80/2010, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 283/2011, se aplică în mod corespunzător şi în anul 2013.), poliţiştii pensionaţi după , nu beneficiază de ajutoare.
SE ÎNCALCÃ :
- CARTA DREPTURILOR FUNDAMENTALE(ART. 13,21, ETC)
- PREVEDERILE ART. 1 AL PROTOCOLULUI NR. 12 AL CONVENŢIEI EUROPENE A DREPTURILOR OMULUI, CARE PREVEDE, ,,EXERCITAREA ORICÃRUI DREPT PREVÃZUT DE LEGE, TREBUIE ASIGURATÃ FÃRÃ DISCRIMINARE...,,
- ART. 16 DIN CONSTITUŢIA ROMÂNIEI, CARE PREVEDE, ,,CETÃŢENII SUNT EGALI ÎN FAŢA LEGII ªI A AUTORITÃŢILOR PUBLICE, FÃRÃ PRIVILEGII SAU DISCRIMINÃRI...,,.
- DECLARAŢIA UNIVERSALÃ A DREPTURILOR OMULUI:
ART. 7 ,,TOŢI OAMENII SUNT EGALI ÎN FAŢA LEGII ªI AU DREPTUL FÃFÃ DEOSEBIRELA O PROTECŢIE EGALÃ ÎN FAŢA LEGII. TOŢI OAMENII AU DREPTUL LA O PROTECŢIE EGALÃ ÎMPOTRIVA ORICÃREI DISCRIMINÃRI...,,;