Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA PRESTARI SERVICII INTRACOMUNITARE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

PRESTARI SERVICII INTRACOMUNITARE

BUNA ZIUA.
DACA EU SUNT O FIRMA DE CURIERAT SI DISTRIBUI COLETELE ( PE TERITORIUL ROMANIEI) UNUI EXPEDITOR DIN ALTA TARA, SE CONSIDERA PRESTARI DE SERVICII INTRACOMUNITARE? SE DECLARA IN 390?
Beneficiarul serviciului este o persoana impozabila?-daca e neimpozabila factura cu TVA-nu D 390,
Este el stabilit stabilit in afara UE?
Unde putem judeca ca este locul acestei prestari?
Daca firma beneficiara e din UE si are si VIES valid-factura fara tva si D390 litera P
Daca firma beneficiara nu e din UE , sau e din UE dar nu e persoana impozabila , factura cu tva nu D 390.
Vedeti cum unei simple intrebari , poti sa-i aloci multe raspunsuri! Totul sta in detalii:wave:
Carmen Jurubita, Contabil
Deci, daca este persoana impozabila din UE i se factureaza fara TVA si se declara in 390.
Daca este persoana neimpozabile din UE i se factureaza cu TVA si bineinteles nu se declara in 390.
Locul prestari pp ca este in Romania pt ca noi aici distribuim coletul, destinatarul este roman.
Dar cum procedez in cele doua situatii de mai sus daca firma este din afara UE?

Va multumesc pentru ajutor.
Incorect"Locul prestari pp ca este in Romania pt ca noi aici distribuim coletul, destinatarul este roman."
Cand se gandeste locul prestarii el se gandeste vis-a vis de Codul Fiscal de Norme nu confunda locul unde are loc lucrarea cu locul d.p.d.v al TVA.
Daca firma nu este din Comunitate aplicam regula B2C- locul prestarii este in RO-si se aplica TVA Romanesc-24 %.
Succes!
JCarmen

Carmen Jurubita, Contabil