Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA vanzare site de internet
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

vanzare site de internet

Buna ziua, va rog sa-mi spuneti cum sa incadrez din punct de vedere contabil si fiscal vanzarea unui site de catre o firma din Romania inregistrata ca platitoare ce TVA si impozit pe profit catre o firma din UE care are cod valid de TVA. Mentionez ca site-ul nu este inregistrat ca si imobilizare necorporala in contabilitatea firmei. Cum se interpreteaza faptul ca plata e facuta printr-un serviciu care intermediaza plati( la incasare nu apare ca si platitor firma client ci un tert)?
(11) În sensul art. 129 din Codul fiscal, sunt considerate prestări de servicii următoarele:
a) furnizarea de programe informatice software standard prin internet sau prin orice altă rețea electronică și care este în principal automatizată, necesitând intervenție umană minimă, fiind un serviciu furnizat pe cale electronică, conform art. 125^1 alin. (1) pct. 26 din Codul fiscal - servicii furnizate pe cale electronică sunt: furnizarea şi conceperea de site-uri informatice

deci vanzarea site-ului respectiv reprezinta o prestare de servicii si veti factura fara tva, raportand operatiunea in decl. 390 vies (asta presupune sa fiti inregistrati in ROI)

nu e nici o porblema daca apare acel tert ca si platitor - factura este platita de tert in numele clientului dvs, firma din romania realizand venituri din servicii prestate (704)

xerxes, utilizator