Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... E legal sau nu?Va rog,am nevoie de o solutie!
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

E legal sau nu?Va rog,am nevoie de o solutie!

Buna ziua,am o nelamurire si va rog sa ma ajutati...In anul 2009 am incheiat un contract de colaborare cu firma X (stiu ca nu pot mentiona numele exact)Asigurari de viata.Trebuia sa ma ocup de cautatea cliepntilor si de incheierea contractelor de asigurare cu acestia.In contractul pe care l-am semnat imi amintesc ca mentionat ca aceste contracte trebuiau platite de catre clienti minim 3 ani de zile,in caz contrar Compania imi retragea mie comisioanele care mi le-au platit pentru incheierea acelor contracte.In luna martie 2010 datorita faptului ca lumea cu care stateam de vorba si carora le propuneam astfel de contracte de asigurare nu isi mai permiteau sa plateasca sumele propuse aferente asigurarii,Compania m-a exclus din sistemul colaboratorilor si au reziliat contactul pe care eu il semnasem cu ei si din martie 2010 eu nu mai figurez ca si colaborator in firma X.Din ceea ce am vazut pe durata activitatii mele in firma,in momentul in care un colaborator nu mai lucreaza in cadrul companiei,contractele incheiate de acesta pana in acel moment sunt repartizate celorlalti colegi ramasi in companie pt a se ocupa ei mai departe de acele contracte deja incheiate,ceea ce s-a intamplat si cu contactele mele pe care le-am incheiat pe toata durata activitatii mele in firma.Rezulta ca astazi,dupa aproape 2 ani de zile de cand eu nu mai lucrez in firma X,primesc acasa o instiintare de la o firma de recuperari prin care ma obliga sa returnez toate comisioanele primite de la Compania X in urma incheierii contactelor de asigurare deoarece acele contracte nu au mai fost platite de cateva luni si nu s-a implinit acel termen de 3 ani de zile obligatoriu de platit de catre clienti.Intrebarea mea este: Atata timp cat acele contracte au fost platite pe perioada in care eu am lucrat in acea companie,ce treaba mai am eu acum,dupa aproape 2 ani de cand eu nu mai lucrez cu ei?De ce sa imi ceara inapoi banii pt munca pe care eu mi-am facut-o la vremea aceea,cu atat mai mult cu cat acele contracte au fost reziliate acum putin timp,nicidecum in perioada in care eu lucram in companie...?Este legala aceasta masura?Au dreptul sa face asa ceva atata timp cat pe perioada activitatii mele nu s-a intamplat nici un fel de incident de genul acesta?Ce imi sugerati sa fac?Se mai mentioneaza in acea notificare ca daca pana la data stabilita de acea firma de recuperari nu se acea suma,vor fi executati toti membri de la adresa care imi e specificata pe buletin.Va rog indrumati-ma si spuneti-mi ce anume ar trebui sa fac.Va multumesc
Este ilegala acea clauza pt ca in vechiul cod nu se admitea promisiunea faptei altuia in speta sa va asumati raspunderea ca z va plati regulat asigurarea,face-ti contestatie
Scrieti despre executarea "dupa adresa" si parca vorbiti despre un grup mafiot.Ce asigurator /recuperator sanatos la cap poate scrie asemenea ineptie?
Mi-e greu sa imi dau seama care este situatia.
Ratiunea pentru care intermediarul restituie comisioanele incasate este urmatoarea:contractantul asigurarii poate plati esalonat dar asiguratorul ofera comisionul in avans.Adica,comisionul aferent primei anuale din respectivul contract.
Comision exista pentru primul an de asigurare dar de regula se acorda si in anul doi de asigurare.Este normala restituirea sumelor incasate necuvenit.
Despre asta este vorba in momentul in care contractantul decide sa renunte la contract iar intermediarul a incasat comisionul anticipat.
Cand colaborarea inceteaza,este evident ca asiguratorul nu poate retine banii-nu mai are de unde.Caz in care trebuie adusi de acasa.:)

Nu are rost sa va bazati doar pe ce va amintiti acum.Intermediarul nu are obligatie de rezultat.Nu veti vedea o clauza de genul:te oblig sa pastrezi acest client!
Asiguratorul va poate pune la dispozitie contractul de mandat.Cititi si vedeti despre ce este vorba.

floare _de_ colt, utilizator
Firma de asigurari de viata a incheiat cu dv un contract cu care ati fost de acord si timp de doi ani dv ati primit in avans comisioanele la inceputul fiecarui an de asigurare. Este adevarat ca nu sunteti dv vinovat caasiguratii din diferite motive nu mai platesc ratel dar si dv trebuie sa restituiti sumele primite in avans si care nu se mai justifica. Puteti sa actionati in instanta asiguratorul dar va spun ca nu aveti castig de cauza. In ce priveste amenintarea ca toti cei care locuiesc la adresa dv din buletin vor fi executati silit mi se pare o gluma. Firma de recuperare nu se poate sa recupereze de la dv si cu dv se va lupta pe toate caile sa recupereze banii pe care ii datorati.